"Demokrasiyi İdam Ettiler"

"Demokrasiyi İdam Ettiler"
Demokrat Parti (DP) Kütahya İl Başkanı Atilla Palangalı, 16-17 Eylül tarihinin Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun 27 Mayıs'da idam edilerek şehit edildiği tarih olduğunu hatırlatarak;“16-17 Eylül tarihleri, milletimizin h

Demokrat Parti (DP) Kütahya İl Başkanı Atilla Palangalı, 16-17 Eylül tarihinin Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun 27 Mayıs'da idam edilerek şehit edildiği tarih olduğunu hatırlatarak;“16-17 Eylül tarihleri, milletimizin hüzünle hatırladığı günlerdir. Asıl idam edilen demokrasi oldu” dedi.
'TÜRK HALKI 16-17 EYLÜL TARİHLERİNİ UNUTMAYACAKTIR'
DP Kütahya İl Başkanı Atilla Palangalı, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun 27 Mayıs darbecilerinin talimatlarıyla kurulan Yassıada Mahkemeleri'nin kararıyla idam edilerek şehit edildiği 16-17 Eylül tarihleri nedeniyle yaptığı yazılı açıklamda, demokrasi aşığı Türk Milleti, her zaman gözleri yaşarak, içi burkularak, ama yapılan hizmetleri hatırlayarak, yüz yıllar geçse de merhum şehit Adnan Menderes ve arkadaşlarını dualarla andığını ve anacağını söyledi,
'ADANAN MENDERES HAKSIZ YERE İDAM EDİLDİ'
Ülkesine ve milletine hizmet eden Adnan Menderes ve arkadaşlarının haksız yere idam edildiğini vurgulayan Palangalı, konuşmasında şunları kaydetti:
“Biz demokrasiye, Demokrat Parti misyonuna gönül vermiş insanlar için 16 Eylül ve 17 Eylül tarihleri, ülkesini sevmekten, ülkesine maddi ve manevi hizmet etmekten, demokrasiye inanmaktan ve demokrasinin yerleşmesi için çaba göstermekten başka bir suç isnat edilemeyen Türkiye'de demokrasinin sembolü Şehit Başvekil Adnan Menderes ile Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü'nün katledilerek şehit edildiği Türk demokrasini katledenlerin sonsuza dek unutulamayacağı ve lanetle anılacakları günlerdir. Bugünler milletimizin her zaman hüzünle hatırladığı günlerdir. Bu tarihler biz Demokrat Partililer için olduğu kadar, sağduyu sahibi ülke insanımız içinde ızdırap duyulan tarihlerdir. 16-17 Eylül tarihleri sağduyu sahibi, demokrasi aşığı Türk Milleti, her zaman gözleri yaşarak, içi burkularak, ama yapılan hizmetleri hatırlayarak, yüz yıllar geçse de merhum şehit başvekilimiz Adnan Menderes ve arkadaşlarını dualarla anarken, onları haksız yere idam edelere lanetleri ilelebet devam edecektir.' 'DP'İN DEMOKRASİ MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR'
Türkiye'de demokrasinin uygulanmasını isteyen, geçmişte demokrasi için çalışan, demokrasi mücadelesini gerçekleştirip ve bunu ispatlayan Demokrat Parti'nin 1946'da Menderes ve arkadaşlarının yaktığı meşalenin alvelerenrek yandığını vurgulayan Palangalı, gerçek deokrasilerin gerçek özgürlüklerle olabildiğini ifade etti.
Palangalı;' 27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile DP iktidardan indirildikten ve Menderes Kütahya'da tutuklandıktan sonra başta Şehit Başvekilimiz Adnan Menderes olmak üzere, Demokrat Partililere çok büyük işkenceler ve saygısızlıklar yapılmıştır. Şehit Başvekilimiz Adnan Menderes ve DP'liler, AP'liler, DYP'liler, 27 Mayıs'ta, 12 Marta, 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta ülkenin birliği, dirliği, bütünlüğü için fedakârlık yapan, sıkıntılara katlanan mağdurları olmalarına rağmen, demokrasi mücadelesinden asla taviz vermemişlerdir' dedi.
Palangalı, AKP'nin 8 yıl önce geçmişle bir bağlarının olmadığını ve geçmişe yönelik açıklamaların içinde yer almayacaklarını söylediklerini savunrak, AKP'nin söyledikleri ile yaptıklarının çeliştiğini iddia etti.
'AKP NEDEN MENDERES'İ YENİ HATIRLADI'
AKP'nin 8 yıllık iktidarları döneminde Menderes'i akıllarına bile getiremediklerini belirten Palangalı;'Geçmişinde Menderes ile ilgili bir sözü olmayanların, Menderes düşüncesiyle mücadele ederek gelenlerin, 2001 yılında geçmişle ilgimiz yok deyip kendi geçmişlerini de inkâr edenlerin, aradan geçen 8 sene sonra temelsiz misyonlarına temel arayışı içinde girerek Menderes'i hatırlamaları ne kadar düşündürücüdür. Menderes sevdasını, Menderes ruhunu bugünlere taşıyanlar, Menderes sevdasını unutturmayıp milletin gönlünde yer ettirenler, köklü geleneği ve güçlü teşkilat yapılarıyla Menderes sevdalısı Demokrat misyon sahipleri, Demokrat Partililerdir. Bu sevdayı geleceğe taşıyacak da yine Demokrat misyon sahibi Demokrat Partililer olacaktır' dedi.
Atilla Palangalı son olarak şunları söyledi:
'Her yıl 16-17 Eylül'de hüznünü yaşadığımız ve rahmetle, şükranla andığımız Şehit Başvekil Adnan Menderes'e, Hasan Polatkan'a, Fatin Rüştü Zorlu'ya ve Yassı Ada'da bed muamelelere maruz kalmış, ebedi aleme intikal etmiş demokratlara Allah'tan rahmet diler, vatan uğruna şehit düşenleri, gazi olanları ve ebediyete intikal edenleri saygı,hürmetle ve şükranla anar, ayrıca 19 Eylül gaziler gününü de bu vesile ile kutlarız. Vatan ve millet bu vatana hizmet edenlere her zaman minnettardır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com