“Demokratikleşmeyi Önemsiyoruz”

“Demokratikleşmeyi Önemsiyoruz”
Kütahya Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Kamil Uçan gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, Hükümet'in yeni Anayasa paketinde memura toplu sözleşme hakkı tanımasını önemsediklerini söyledi.

Kütahya Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Kamil Uçan gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, Hükümet'in yeni Anayasa paketinde memura toplu sözleşme hakkı tanımasını önemsediklerini söyledi.
Kamil Uçan, Hükümet'in yeni Anayasa paketinde memura toplu sözleşme hakkı tanımasını önemsediklerini belirterek, “Bugünlerde Memur-Sen ailesi olarak çok mutluyuz. Sivil, özgürlükçü ve her türlü istemin yargı kararına açık olduğu bir demokratik devleti; kamu çalışanları adına da toplu sözleşme ve grev hakkını önemsiyorduk. Hayata geçmemiş olsa da, çok önemli gördüğümüz toplu sözleşme hakkının demokratikleşme paketi içinde yer almış olması bizim açımızdan önemli bir gelişmedir” dedi.
Ek ödemenin, “eşit işe, eşit ücret” anlayışıyla gündeme geldiğini ifade eden Uçan bu konuda aksama yaşandığını, 2010 yılında ek ödemelerin ödenmediğini söyledi. Üstün, mahiyetinde çalışanlardan daha az maaş aldığı bir yerde, verimlilikten söz etmenin olduğunu belirten Uçan, oluşan farkı kapatmak için de idari personelin de mağdur olmaması için 2008 yılında ek ödeme yapılmasının kararlaşırıldığını, ancak bu yıl ödemelerin yapılmadığını ifade etti.
Uçan, Milli Eğitim ve Yükseköğretim Kurumları'nda şef kadrosunda çalışanlarında ek ödeme konusunda muzdarip olduğunu dile getirerek, konunun önemine işaret etti.
4-C'li kamu personelinin çalışma şartları ve ücretleri konusunda, Memur-Sen'in de istekleri doğrultusunda bir iyileştirme yapıldığını belirten Uçan, bu istihdam türünün de sona erdirilerek, bu kadrodaki bütün çalışanların kadrolu hale getirilmesini talep etti. Sözleşmeli personelin yaşadığı mağduriyetlere de dikkat çeken Uçan, 'devlet memuru' kadrosu dışındaki istihdamlardan vazgeçilmesinin şart olduğunu vurguladı.
Kamil Uçan, CHP'nin başvurusu sonucu iptal edilen 'Toplu Görüşme Primi'nin yeniden ödenmesi için sendika olarak yaptıkları öneriyi de tekrarladı. Geriye dönük olarak, belirli dönemlerde bu ödemenin yapılabilmesi için yasal düzenlemenin gerekli olduğunu dile getiren Uçan, dünyanın hiç bir yerinde örgütlü toplum, sendikalı çalışanlar cezalandırılmazken, Türkiye'de aksi durumun yaşandığına dikkat çektti.
Kamil Uçan son olarak şu konulara değindi:” Sendikalı kamu çalışanı, sendikalı olmayandan daha az maaş alır duruma geldi. Sendikamızın bu konudaki ısrarcı çalışmaları sonucunda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, 'ek ödeme mahsuplaşma çalışmalarının sürdüğünü ve Mayıs ayına yetiştirmeye çalışacaklarını ve memurların giyim yardımının nakdi olarak ödenmesi için hazırlanan genelgenin Sayıştay'a gönderdi.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com