“Denetimler deva edecek"

“Denetimler deva edecek"
Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, İl Tütün Kontrol Kurulu'nun 2010 yılında 3 bin 891 denetim gerçekleştirdiğini söyledi. Denetimlerin 2011 yılında da aynı kararlılıkla devam edeceğini belirten İsmail Alkan, sigara ihlallerinin önlenmesi konusu

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, İl Tütün Kontrol Kurulu'nun 2010 yılında 3 bin 891 denetim gerçekleştirdiğini söyledi. Denetimlerin 2011 yılında da aynı kararlılıkla devam edeceğini belirten İsmail Alkan, sigara ihlallerinin önlenmesi konusunda vatandaşlardan destek istediklerini de ifade etti.
Sigara ile mücadele kapsamında oluşturulan İl Tütün Kontrol Kurulu'nun 2010 yılında yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi veren Sağlık Müdürü İsmail Alkan, yapılan denetimler sonucu 457 işyeri hakkında cezai işlem uygulandığını bildirdi. 2009 yılında oluşturulan kurulun denetimlerini aralıksız sürdürdüğünü anlatan Sağlık Müdürü Alkan, “Vali Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan İl Tütün Kontrol Kurulu; İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü , Uşak Belediyesi , İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın iş birliği ile çalışmalarını sürdürüyor. Tütün ve tütün ürünlerinin denetiminde görevli İlçelerde dahil olmak üzere 30 denetim ekibi oluşturuldu. Bu ekipler hafta sonları dahil olmak üzere gece ve gündüz tüm İşletmeleri kapsayacak şekilde denetim yapmaktadır”dedi.
Denetimlerin yanı sıra Uşak Devlet Hastanesi'ne bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'nde (KETEM) sigarayı bırakmak isteyen hastalara yönelik haftada üç gün poliklinik hizmeti verildiğini anlatan İsmail Alkan, “Sigara bırakma polikliniğinde 6 göğüs hastalıkları uzmanımız dönüşümlü olarak haftada 3 gün poliklinik hizmeti veriliyor. Sigara bırakma polikliniğinde şu ana kadar 177 hastaya bakıldı. 2010 yılı içerisinde il genelinde toplam 3 bin 891 adet denetim yapıldı. Bu denetimlerin 129 tanesi kurumlarına 3 bin 717 tanesi de özel hukuk kişilerine ve 45 tanesi de toplu taşıma araçlarına yapıldı. Denetimler sonucunda 172 özel hukuk kişilerine,15 kamu kuruluşuna tespit tutanağı düzenlendi. 22 kişiye de idari yaptırım karar tutanağı düzenlenerek cezai işlem yapıldı. Ayrıca diğer kamu kurumları tarafından da toplam 77 işyerine tespit tutanağı ve 171 kişiye de idari yaptırım karar tutanağı düzenlendi. 2010 yılında 184 sabim hattına 21 ihbar yapıldı ve gelen ihbarlar değerlendirilip ihbar sahiplerine gerekli bilgi verildi. 2009 yılına göre kıyaslama yaptığımızda denetim sayımız 2 kat arttı. Gerek işletmelere gerekse kişilere uygulanan cezalarda da 6 kat arttı. Burada cezaların artmış olması ihlallerin artmış olmasını değil denetimlerde elemanlarımızın konuya kararlı yaklaştıklarının göstergesidir”dedi.
İl Tütün Kurulu'nun sigara denetimlerini 2011 yılında da kararlı bir şekilde sürdüreceğini de ifade eden İl Sağlık Müdürü İsmail Alkan, “Vatandaşlarımızdan ve işletmelerimizden bu denetimlerde bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz. Vatandaşlarımız sigara ihlalleri ile ilgili olarak 184 sabim hattına ve İl Sağlık Müdürlüğü Tütün Kontrol Birimi İhbar hattına 7 gün 24 saat ihbarda bulunabilirler . Ayrıca sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız 171 sigarayı bırakma hattını arayarak destek alabilir. Dumansız bir Uşak için tüm halkımızı sigara ile mücadeleye davet ediyorum”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com