Dengir Mir Mehmet Fırat da itiraz etti!

Dengir Mir Mehmet Fırat da itiraz etti!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmasında bir ses de AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat'tan yükseldi.

Fırat, Aslı Aydıntaşbaş ile yaptığı söyleşide Başbakan'ın dokunulmazlıkların kaldırıması ile ilgili çalışmalarını ve tutumunu eleştirdi. AKP kurucu üyelerinden olan Fırat, Başbakan'ın bu çıkışının AKP'ye zarar vereceğini ve partinin Güneydoğu oylarının düşeceğini belirtti.
1994 yılında dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin polis zoruyla meclisten çıkarılmasının Türkiye'de neden olduğu sonuçları hatırlatan Fırat, 'Aklı selim insanın denenmişi denememesi kanaatindeyim.' diyerek Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili kararlılığını yanlış bulduğunu anlattı.

Dengir Mir Mehmet Fırat, dokunulmazlıkların kaldırılması konusu gündeme geldiğinde, bu duruma karşı çıkan ve karşıt görüşünü dile getirmekten çekinmeyen isimlerin başında geliyor. Ancak bu durumu özel kılan ise Fırat'ın AKP'ye muhalif değil, aksine kurucu üyelerinden biri olması.  

AKP'nin yüksek oy oranlarıyla iktidara gelmesinin önemli nedenlerinden biri, Kürt meselesi ve terör sorununu çözme yolunda müzakereye açık bir tutum içinde olması ve somut adımlar atmasıdır. Fırat'ın da söyleşide belirttiği gibi BDP'li vekillerin, terör örgütü üyeleri ile organik bağının bulunması ve bunu saklama gereği dahi duymamaları elbette yanlıştır. Ancak AKP'nin, ülkenin siyasi tarihinde kara bir leke olarak görülen ve demokrasiden uzak bir olayın tekrarına neden olacak bir karara imza atması oldukça tehlikelidir.

DENENMİŞİ DENEMEMEK GEREKİR!

1994 olayının ardından PKK güçlenmiş, Kürt halkı mağduriyetine meşru bir neden kazandırmıştır. Milletvekillerinin bu şekilde mahkum edilmesinin ne terörün bitirilmesine ne de halk arasındaki ayrışmaya bir faydası olmamıştır. Fırat, Başbakan'ın denenmişi denememesi gerektiğini ve bu durumun AKP içindeki ayrışmayı kuvvetlendireceğini belirtti.

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın Başbakan'ın başlattığı fezleke krizinden rahatsız olduğunu söyleyen bazı siyasilerin, neden bu görüşlerini yüksek sesle dile getirmediklerine dair yorumu ise, 'Sistem meselesi.' oldu. Siyasi Partiler Yasası'nın antidemokratik sonuçlarını eleştiren Fırat, vekillerin bulundukları posziyonu onları seçen halka değil partiye borçlu olduklarını dile getirdi. Parti tarafından seçildikleri için halka değil partiye hizmet eden vekillere kendisini de dahil eden Fırat, yeni Anayasa'dan çok yeni bir Siyasi Partiler Yasası'na ihiyaç duyulduğunu vurguladı. Başbakan'ın kararından kolay kolay vazgeçmeyeceğinin de altını çizen Fırat, umudunun vazgeçmesi yönünde olduğunu söyledi.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com