Deniz Aslanı-2014 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı

Deniz Aslanı-2014 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı
Ege Denizi'nin uluslalararası sularında gerçekleştirilen tatbikatın ilk safhası başarıyla tamamlandı (2)

İZMİR / TCSG UMUT (AA) - Genelkurmay Başkanlığı tarafından planlanan Deniz Aslanı-2014 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı, Ege Denizi'ndeki Türk Arama Kurtarma Sahası içinde yer alan uluslararası sularda yapılıyor. 

Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik komutanlıkları unsurlarının yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nin (AAKKM) katılımıyla planlanan tatbikat, Midilli ve Sakız adaları ile Karaburun Yarımadası arasında kalan sahada icra ediliyor.

Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 1 fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma uçağı ve 1 arama kurtarma helikopteri ile Sahil Güvenlik Komutanlığından 2 arama kurtarma gemisi, 4 bot, 1 uçak, 1 helikopterin katlıyor. Tatbikatın ilk safhasında, senaryo gereği Ege Denizi'nde batmakta olan bir yolcu gemisi, yardım sinyali gönderdi. 

Tehlikedeki Gemilerin Aranmasına Yönelik Uzay Sistemi ve Uydusal Olarak Arama ve Kurtarma Sistemi üzerinden sinyalin ulaşmasıyla AAKKM, konuyla ilgili Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ni görevlendirdi. Konuyu değerlendiren merkez, kazazede sayısının çok olmasını göz önünde bulundurarak Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nden ilave hava ve su üstü unsuru talebinde bulundu. 

Bunun üzerine başlatılan arama kurtarma faaliyetine destek amacıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 1 fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma uçağı ve 1 arama kurtarma helikopteri görevlendirildi.

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Murat Yılmazarslan'ın olay yeri koordinatörü olarak görevlendirildiği arama kurtarmada, ilk olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı arama kurtarma uçağı bölgeye sevk edildi. 

Denizde 92 yolcu ve 12 mürettebatıyla batan gemiyi arama harekatı icra eden uçak, saat 10.00 itibarıyla bir can salı ve bir grup kazazedeyi tespit ederek duman kandilleriyle markalama yaptı.

Kazazedelerin yer tespitini ardından bölgeye sevk edilen Türk Hava Kuvvetlerine bağlı bir helikopterle can salındaki kazazedelerden biri kurtarıldı, ardından bölgeye intikal eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı TCG Gökova fırkateyni cansalındaki tüm kazazedeleri kurtardı. 

Bölgede sürdürülen arama çalışmalarında tespit edelin diğer kazazedeler de TCSG Güven arama kurtarma gemisi, 311 ve 313 botları ve Sahil Güvenlik helikopterleri tarafından yapılan kurtarma herakatlarıyla kurtarıldı.   

Tatbikatın birinci safhasının 11.45'te başarıyla tamamlanmasının ardından görevli birlikler, ikinci safhanın icra edileceği sahaya hareket etti. 

Tatbikatı, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal ile 18 ülkeden 31 yabancı gözlemci de takip ediyor. 

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com