Deniz Aslanı-2014 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı

Deniz Aslanı-2014 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı
Tatbikatın fiili bölümü ikinci safhanın da icrasıyla başarıyla tamamlandı (3)

İZMİR / TCSG UMUT (AA) -  Genelkurmay Başkanlığı tarafından planlanan Deniz Aslanı-2014 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı'nın fiili bölümü başarıyla tamamlandı. 

Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik komutanlıkları unsurlarının yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nin (AAKKM) katılımıyla planlanan tatbikata, sabah icra edilen ilk safhanın ardından ikinci bölümle devam edildi.

Tatbikatın ikinci bölümünde, Ege Denizi'nde Türk Arama Kurtarma Sahası içinde bir deniz uçağı tehlike sinyali gönderdi. Uydusal Olarak Arama ve Kurtarma Sistemi üzerinden tehlike sinyali alınmasıyla AAKKM, konuyla ilgili Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ni görevlendirdi. Konuyu değerlendiren merkez, arama kurtarma çalışması için bir Sahil Güvenlik Komutanlığına bağıl bir arama kurtarma uçağını bölgeye sevk etti. 

Arama kurtarma uçağı, saat 12.55'te deniz yüzeyinde kazazedeleri tespit etmesinin ardından sahaya şişerek 6 kişilik can salına dönüşen Arama ve Kurtarma (SAR) salı bıraktı. Can salına geçen kazazedeler, bölgeye sevk edilen TCSG Güven gemisince kurtarıldı. 

Bölgede Sahil Güvenlik arama kurtarma helikopteriyle devam eden çalışmalarda saat 13.15'te deniz yüzeyinde bir kazazede daha fark edildi. Helikopterden sarkıtılan sepetle kurtarılan kazazede güvenli bir bölgeye alındı. 

-Tümamiral Özbal tatbikatı değerlendirdi 

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal, fiili bölümü tamamlanan tatbikat ile ilgili gemide değerlendirmelerde bulundu.

Küreselleşmeyle dünyada artan deniz ve hava trafiği ve son dönemde yaşanan trajik kazalar göz önünde bulundurulduğunda denizlerde can güvenliğine yönelik riskin her geçen gün daha da arttığının söylenebileceğini ifade eden Özbal, bu nedenle özellikle denizlerdeki arama kurtarma faaliyetlerinin tüm dünya kamuoyunun daha daha fazla ilgisini çektiğini ve ülkeleri bu konuda hazırlıklı olmaya zorladığını söyledi.

Tümamiral Özbal, denizdeki yardım çağrılarına en kısa sürede reaksiyon gösterilmesinin, insani yaklaşım ve hayat kurtarma açısından bir zorunluluk olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: 

"Sorumluluğumuzda bulunan Türk arama kurtarma sahasında gece ve gündüz, 24 saat görev yapabilen etkin bir arama kurtarma kuruluşuna ve yeterli imkan kabiliyetine sahip olduğumuzu gururla söyleyebilirim. Son yıllarda özellikle çevre denizlerimizde meydana gelen olaylara gösterilen hızlı reaksiyon ve etkin müdahaleler bunu doğrulamaktadır."

Bu imkan ve kabiliyetlerini sürekli geliştirme çabası içinde olduklarını vurgulayan Özbal, Deniz Aslanı-2014 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı'nın bu amaç doğrultusunda planlandığını bildirdi. 

Başarıyla sona eren sona eren arama tatbikatın ardından katılımcı tüm unsurlar. tatbikatın koordine edildiği TCSG Umut gemisinin sancak tarafında tören geçişi yaptı.  

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com