Deniz Baykal İfade Verecek mi?

Deniz Baykal İfade Verecek mi?
Odatv'den çıkan belgelerden kendisini CHP Genel Başkanlığı'ndan eden kaset skandalının faillerini bulmayı amaçlayan Baykal, tavrını değiştirdi.

Kaset skandalıyla genel başkanlık koltuğuna veda eden CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Odatv'deki aramalarda bulunan belgelerden kaset skandalının faillerini bulmayı hedefliyor. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, kaset skandalında elde edilen delil ve bilgileri Odatv'den çıkan belgelerle karşılaştırıp ve birlikte değerlendirecek. Dosyaların birleştirilmeden belgelerin ele alınacak olmasının umutlandırdığı Baykal, dün tavrını değiştirdi. Baykal'ın avukatı Muzaffer Yılmaz, delillerin kendilerine gösterilmemesi halinde ifade verilmeyeceğini bildirdi.

Baykal, hukuki sürecin devam ettiğine dikkati çekerek, Ergenekon soruşturması çerçevesinde ortaya çıkan Odatv muhabiri İklim Bayraktar'ın telefon konuşmalarının kamuoyuna yansımasıyla sürecin başladığını bildirdi. "Hukuki delil niteliği taşımasa da kamuoyuna yansıyan telefon kayıtlarını ifade tutanaklarını ortaya atılan iddiaları ve yorumları dikkatle değerlendiriyoruz" diyen Baykal, "Yargı organlarına tam bir saygı anlayışı içinde onlarla işbirliği yapacağımız açıktır" ifadesini kullandı. Baykal, yaptığı yazılı açıklamada Ankara'daki yetkili yargı organlarında ele alınması gereken iftira davasının, genişletilerek İstanbul'da ki başka bir dava çerçevesine taşınmasını haklı gösterecek bir bulguya rastlanmadığını, İstanbul'daki davanın şikayetçisi ya da mağduru durumuna girmek anlamına gelecek bir ifade vermesinin de söz konusu olmayacağını kaydetti.

BELGELERİN VERİLMEMESİ HUKUKA AYKIRI

Yazılı bir açıklama yapan Baykal'ın avukatı Muzaffer Yılmaz ise Baykal'ın 14 Mart 2011 tarihinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından telefonla aranarak Beşiktaş Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldığını anımsatarak, "Baykal'ın avukatı olarak 15 Mart 2011 tarihinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe ile başvurarak; 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 'mağdur ile şikayetçinin hakları' kenar başlıklı 234. maddesi uyarınca Baykal'ı ilgilendiren bilgi ve belgelerin yasal hakların kullanılabilmesini teminen kendilerine verilmesini talep ettiklerini" kaydetti.

Bu talebin mahkeme tarafından kabul edilmediğini ifade eden Yılmaz, "Ceza Muhakemesi Yasası'ndaki haklarını kullanmayı engellemek için, kendisine uygulanması mümkün olmayan 10/d maddesinin gerekçe gösterilerek bilgi ve belge verilmemesi hukuka aykırıdır' dedi. Avukat Yılmaz, Baykal'ın adli makamlara ve savcılara yardımcı olmak istediğine dikkati çekerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 'taciz iddialarıyla' ilgili olarak 'müşteki' sıfatıyla ifadesinin alınması talebinde bulunulan müvekkiliyle ilgili tüm bilgi ve belgelerin kendilerine verilmemesi halinde ifade verilmeyeceğini bildirdi.

Öte yandan, Savcı Öz'ün, Baykal'ın ifadesini almaya Ankara'ya gideceği iddiası için "İfade almaya gitmem, çağırır alırım" dediği öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com