Deniz Feneri davası nihayet başlıyor

Deniz Feneri davası nihayet başlıyor
Almanya’da sanıkları bir yılda yargılanıp mahkum edilen, Türkiye’de ise soruşturması 3,5 yıl süren Deniz Feneri davası nihayet başlıyor.

Yargılamayı yapacak mahkeme heyetinin bulunması bile 4 ay süren davada ilk duruşma bugün yapılacak ve 542 sayfalık iddianame okunacak.
 
Almanya’daki Deniz Feneri davasının Türkiye ayağıyla ilgili 3,5 yıl soruşturma yapıldı ve 9 Nisan 2012’de dava açıldı.
 
Gazeteport'un haberine göre, iddianameyi inceleyen Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, “Dernek paralarının aktarıldığı iddia edilen şirketlerin merkezi İstanbul’’ diyerek, 15 gün sonra yetkisizlik kararı verdi ve dosyayı İstanbul’a gönderdi.
 
Dosya 5 ay incelendi ve sonuçta yargılamanın İstanbul 6. Ağır Caza Mahkemesinde 16 Ocak 2013 günü başlaması benimsendi.
 
ÖRGÜT DE YOK
 
Deniz Feneri davasının Türkiye ayağında, RTÜK eski Başkanı Zahit Akman ile 20 sanık bulunuyor. Yaklaşık üç ay tutuklu kalan Akman ile ilgili yürütülen soruşturmada, üç savcı görevden alınmış yargılanmış ve beraat etmişti.
 
Yeni atanan savcılar ise, Zahid Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 20 sanık hakkında dava açtı.
 
Eski savcılar tarafından haklarında, “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, üye olmak, nitelikli dolandırıcılık, evrakta sahtecilik” suçlarından soruşturma yürütülen şüpheliler için açılan davada sadece, “Özel belgede sahtecilik, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma ve kamu görevlisinin evrakta sahteciliğine iştirak” suçlaması yer aldı. Toplam 20 sanık hakkında 2 ila 14 yıl arasında hapis cezası isteniyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com