Deniz Feneri, Fildişi Sahili'nde Kur'an-ı Kerim dağıttı

Deniz Feneri, Fildişi Sahilinde Kuran-ı Kerim dağıttı
Dernek, Fildişi Sahili'nde geçen yıl kurban dağıtımı yapan gönüllülerin, Müslüman öğrencilerin yıpranmış Kur'an-ı Kerimlerle eğitim gördüğünü tespit etmesi üzerine bu ülkeye 15 bin 500 Kur'an-ı Kerim gönderdi

İSTANBUL/ABİDJAN (AA) - Deniz Feneri Derneği, geçen yıl Kurban Bayramı'nda Fildişi Sahili'nde kurban dağıtımı yapan gönüllülerin, Müslüman öğrencilerin yıpranmış Kur'an-ı Kerimlerle eğitim gördüğünü tespit etmesi üzerine bu ülkeye 15 bin 500 Kur'an-ı Kerim gönderdi. 

Derneğin Ankara Koordinatörü Hamit Kunt, Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Süleyman Enes Kılıç ve gönüllü iş adamı Zeynel Durkut, ülkenin en büyük kenti Abidjan'daki medreselerde Kur'an-ı Kerim mushaflarını dağıtarak, Müslüman çocukların yüzünü güldürdü.

Batı Afrika'da yer alan Fildişi Sahili, kıtanın en gelişmiş ülkelerinden... Abidjan ise ülkenin en büyük kenti... Nüfusunun yarısından çoğu Müslüman olan kentte, milli eğitim müfredatının yanı sıra dini eğitimin verildiği ve devletçe denkliği tanınan medreselerde öğrenciler, kısıtlı imkanlarla İslamiyeti öğrenmeye çalışıyor.

Halkın yoksul olduğu bölgelerdeki medreselerde çocuklar, küçük, birinden diğerine geçilebilen, paravanla ayrılan, havalandırması ve aydınlatması bulunmayan, kara tahtalı, toprak zemin üzerinde sıraların bulunduğu barakalarda eğitim görüyor.

Eğitim materyali bulunmayan, yaklaşık 30 metrekarelik mekanlarda mevcudun yer yer 100'ü bulduğu kalabalık sınıflarda aşırı sıcak altında eğitim gören çocuklar, teneffüslerde ise şehrin alt yapı sistemi bulunmadığı için yanından kanalizasyon akan alanlarda oynuyor. 

Yer darlığı nedeniyle farklı yaş gruplarındaki çocukların aynı sınıfta tabiri caizse üst üste eğitim aldığı medreselerde, yıpranmış, parçalara ayrılmış Kur'an-ı Kerimlerle eğitim verilmeye çalışılıyor.

Deniz Feneri Derneği gönüllüleri, geçen Kurban Bayramı'nda bu durumu fotoğrafladı. Bunları gören dernek yetkilileri, bu ülkeye Kur'an-ı Kerim mushafı göndermeye karar verdi ve yardım kampanyası başlattı. 

 

- 15 bin 500 Kur'an-ı Kerim Müslüman çocuklara dağıtıldı

 

Kampanya kapsamında 10 bin Arapça, 5 bin 500 de Prof. Dr. Muhammed Hamidullah'ın Fransızca mealiyle Türkiye Diyanet Vakfı Yayınevi'ne bastırılan Kur'an-ı Kerimler, gemiyle Fildişi Sahili'nin en büyük kenti Abidjan'a ulaştırıldı.  

Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt, Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Muhammed Enes Kılıç ve gönüllü iş adamı Zeynel Durkut da Abidjan'da Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde dini eğitim veren Misbahul Hak Medresesi, Sabit Necah Medresesi, Miftahul Ulum Diniyye Medresesi, Medresetül Hakikatul Diniyye Medresesi, Medresetül Darul Ulume ile kente 1,5 saat uzaklıktaki Agboville ile 2,5 saat uzaklıktaki Tiassele bölgesindeki medreseleri ziyaret etti.

Medreselerde Müslüman çocuklar tarafından ilgiyle karşılanan Kunt ve beraberindekiler, yetkililerden medrese, eğitim durumu ve ihtiyaçlar hakkında bilgi aldı.

Kunt ve beraberindeki heyet, ilk sayfasında derneğin logosu, Türk bayrağı, Fransızca ve Türkçe "Türkiye'den kardeşlerinizin hediyesidir" notunun bulunduğu Kur'an-ı Kerimleri, Müslüman çocuklara ve öğretmenlerine dağıttı.

Ellerine pırıl pırıl Kur'an-ı Kerimleri alan Afrikalı öğrencilerin mutlulukları yüzlerine yansıdı. Hep birlikte dualar okuyan çocuklar, Türkiye'ye ve Deniz Feneri Derneği'ne teşekkür etti.

Deniz Feneri, medreselerin yakınlarındaki mahallelerde oturan dul ve yetimler için kurban da kestirdi. 

 

- Fildişili Müslümanların talepleri

 

Kur'an-ı Kerim dağıtımının resmi töreni ise Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Abobo bölgesindeki merkez camisi alanında yapıldı. 

Törende konuşan, ülke genelindeki 3500 İslami okulun kayıtlı bulunduğu Fildişi İslami Okullar Derneği Başkan Yardımcısı Şeyh Konate, Kur'an-ı Kerimler için Türkiye'ye ve derneğe teşekkür etti. 

Bu okullardan mezun olan öğrencilerin gidebileceği İslami eğitim veren ortaokul ve lise bulunmadığını belirten Konate, "Bu nedenle öğrencilerin dini eğitimi ilkokulda son buluyor. Öğrencilerin, Hristiyan okullarına gitmemeleri için okul yapmamız gerekiyor. Bu kapsamda Abidjan'da 10 ve diğer illerde 34 olmak üzere  44 okul projemiz var. Bu konuda Türkiye'den destek bekliyoruz" dedi. 

 

- "Müslüman olmak bütün sınırları kaldırır"

 

Deniz Feneri Derneği Ankara Koordinatörü Hamit Kunt, geçen Kurban Bayramı'nda Fildişi Sahili'nde kurban dağıtımı yapan gönüllülerin, buradaki Kur'an kursu ve okulları gezerken içler acısı manzaralarla karşılaştığını söyledi.

Gönüllülerinden kendilerine bazı fotoğrafların ulaştığını belirten Kunt, şöyle konuştu:

"Bu fotoğraflarda İslami eğitim verilen okullarda öğrencilerin yırtık pırtık Kur'an-ı Kerimlerle eğitim yaptığını gördük. Binlerce kilometre uzakta da olsa medreselerde yüce kitabımızın yırtık pırtık okunduğunu duyunca yerimizde rahat duramazdık. Yardım kampanyası başlattık. Bu fikir, Türk halkından çok büyük ilgi gördü. Kısa zamanda 15 bin 500 Kur'an-ı Kerim bağışı toplandı. Biz de bunları ihtiyaç sahibi gençlere ulaştırılması amacıyla buraya gönderdik. Her bir Kur'an-ı Kerim'in bir Türk çocuğun, kadının, insanın birer hediyesi olduğunu unutmayın."

Abidjan'a sadece Kur'an-ı Kerim dağıtmaya gelmediklerini, ihtiyaçları da yerinde tespit etmek istediklerini anlatan Kunt, "Fildişi Sahili'nin Türk halkından başka talepleri var mıdır? Medreselere maddi ve manevi katkı sağlayacak projeler yapmak istiyoruz. Bu projeleri oluşturup, Türk halkına arz etmeyi ve bu yardımları buraya ulaştırmayı hedefliyoruz. Umuyorum ki, bu proje diğer ülkelerde bu tür projeler için bir başlangıç olur" ifadelerini kullandı.

Ziyaretleri sırasında çocukların ilköğretim sonunda gidebilecekleri İslami eğitim veren okulların olmadığını öğrendiklerini belirten Kunt, bu ihtiyacı da Türkiye'deki bağışçılarına anlatacaklarını kaydetti.

Müslüman olmanın bütün sınırları kaldırdığını vurgulayan Kunt, "Yıllardır aramıza yapmacık sınırlar koydular. İnşallah imanımız ve duygularımız bu sınırları yıkacak. Gönlün ve imanın yıkamayacağı sınır yoktur. Biz buraya geldik, sizleri de Türkiye'ye bekliyoruz. Biz Afrikalıyız, siz Türkiyelisiniz. Bütün çalışmalarımızda sizlere dua ediyoruz, siz de bize dua edin. Umarım bundan sonra kardeşliğimiz güçlenecek" değerlendirmesinde bulundu.

 

- "İslam'daki iletişim kalpten kalbedir"

 

İş adamı Zeynel Durkut, 3-5 bin kilometre öteden Afrikalı Müslümanları ziyarete geldiklerini ifade ederek, "Sizleri Allah için seviyoruz. Allah için olan sevgiyi misyonerlerin yaptığı çalışmalar yok etmesin. Biz kardeşliğimizi pekiştirmeye geldik. Buradaki Müslümanların sayısının artması için elimizden geleni yapmaya hazırız" diye konuştu.

Süleyman Enes Kılıç, "Siz Fransızca ben Türkçe konuşuyorum ama İslam'daki iletişim kalpten kalbedir. Biz kalpten kalbe konuşuyoruz" dedi.       

Soulaitine Derneği Başkanı Abdoulaziz Sarba da Deniz Feneri Derneği'nin Kur'an-ı Kerim mushafı dağıtımı projesinin çok faydalı olduğunu belirterek, bunun, sonraki projelere de kapı aralayacağını dile getirdi.

Öğrencilerin, öğretmenlerin, imamların beyaz ellerden gelecek mushafları merakla beklediğini belirten Sarba, Türkiye'ye ve Deniz Feneri Derneği'ne teşekkür etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com