Deniz Feneri'nden Orta Afrika Cumhuriyeti'ne yardım

Deniz Fenerinden Orta Afrika Cumhuriyetine yardım
Deniz Feneri, Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik saldırılar ve buna bağlı göç nedeniyle mağdur duruma düşen bölge halkına yardım için 8 Mayıs'ta bölgeye hareket etmek üzere hazırlık yaptıklarını bildirdi

İSTANBUL (AA) - Deniz Feneri, Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik saldırılar ve buna bağlı göç nedeniyle mağdur duruma düşen bölge halkına yardım için 8 Mayıs'ta bölgeye hareket etmek üzere hazırlık yaptıklarını bildirdi.

Deniz Feneri'nden yapılan açıklamada, geçen yılın aralık ayından bu yana etnik çatışmalar nedeniyle binlerce Müslüman'ın hayatını kaybettiği Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, en az 150 bin Müslüman'ın komşu ülkeler Çad, Kamerun, Sudan ve Kongo'ya göç ederek mülteci konumuna düştüğü belirtildi.

Açıklamada, 1 milyondan fazla insanın da evlerini terk ederek ülkenin daha güvenli olduğu kuzeydoğu bölgesine sığınmak zorunda kaldığı kaydedilerek, "Camiler yakıldı, ev ve iş yerleri yağmalandı. Aylardır sürdürülen bu muamele ile göçe zorlanan Müslümanlar, yetersiz beslenme ve barınma şartlarından dolayı birçok bulaşıcı hastalık tehlikesi ile karşı karşıya. Deniz Feneri, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) koordinatörlüğünde kurulan İnsani Yardım Platformu ile Orta Afrikalı Müslümanlara yardım ulaştırmak için harekete geçti" denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Deniz Feneri Genel Başkanı Mehmet Cengiz, Orta Afrikalı Müslümanların maruz kaldığı zulmü insan olarak yüreklerinde hissettiklerini, yardım etmenin en temel insanlık ve kardeşlik vazifeleri olduğunu kaydetti. Cengiz, İDSB'nin koordinatörlüğünde kurulan İnsani Yardım Platformu'na üye yardım kuruluşları ile birlikte 8 Mayıs'ta bölgeye hareket etmek üzere hazırlık yaptıklarını belirterek, bölgede ilk etapta gıda, ilaç ve temizlik malzemelerinden oluşan acil insani yardım malzemesi dağıtacaklarını, diğer yardımların bölgedeki şartlara göre şekilleneceğini aktardı.

Cengiz, bütün dünyanın gözleri önünde sistematik katliamlara maruz bırakılarak evlerini terk etmek zorunda bırakılan Orta Afrikalı Müslüman kardeşleri için tüm hayırseverleri bağış yapmaya çağırdıklarını aktararak, "Bize emanet edilen iyilikleri hızla yerine ulaştırmak en büyük hedefimiz. Zira bölgede ihtiyaç çok fazla. Barışın, yardımlaşmanın ve bereketin sembolü üç ayların başladığı bu kıymetli dönemde herkesi ellerinden geldiğince Orta Afrikalı kardeşleri için destek vermeye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com