Deniz Feneri'ne aile boyu gözlatı!

Deniz Feneri'ne aile boyu gözlatı!
Müfettişler savcılar hakkında inceleme yaparken, Deniz Feneri operasyonunda 4'üncü dalga aile boyu gözaltıyla başladı.

Almanya'daki davada 5 yıl 10 ay hapse mahkum olan Mehmet Gürhan'ın eşi Nurgül Gürhan, kayınbiraderi İzzet Kurum ve dayısı Hakkı Sadal gözaltına alındı.

Almanya'daki Deniz Feneri e.V Derneği soruşturmasını yürüten savcılar hakkındaki müfettiş incelemesi devam ederken 4'üncü dalga operasyon yapıldı. Almanya'daki davada 5 yıl 10 ay hapse mahkûm olan Mehmet Gürhan'ın eşi Nurgül Gürhan, kayınbiraderi İzzet Kurum ve dayısı Hakkı Sadal ile Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği'nin eski yöneticileri Ahmet Coşar ve Mehmet Sıddık Balıkçı İstanbul'da gözaltına alındı. Ankara'ya getirilen bu kişilerin, “Kara para aklamak, yardım paralarını Türkiye'ye getirmek, dernek bağlantılı şirketlerin hisse devirlerinde usulsüzlük yapmak” gibi iddialarla ifadeleri alınacak.
 
Tutanak tutulacak
 
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Zekeriya Karaman'ın şikâyeti üzerine başlattığı inceleme kapsamında görevlendirilen 2 müfettiş, 137 klasörden oluşan soruşturma dosyasını inceliyor. Savcıların, yeni gözaltına alınan kişilerin sorgusuna başlamadan önce müfettişlerden dosyayı isteyecekleri, iade talebinin kabul edilmemesi halinde tutanak tutarak ellerinde dosya olmadan ifade alma işlemine başlayacakları belirtildi.
 
Karaman'a 250 bin Euro
 
Almanya'da açılan davanın iddianamesinde, 17 Kasım 2006'dan beri derneğin başkanlığını yürüten İzzet Kurum'un 2002 ile 2007 arasında dernek yöneticilerinden Firdevsi Ermiş ve Mehmet Taşkan'la birlikte derneğe yapılan bağış paralarından çekilen toplam 16 milyon 882 bin Euro'nun 1 milyon 755 bin Euro'sunu Türkiye'ye getirdiği öne sürülüyor. Kurum'un 2007 Ocak ve Şubat aylarında dernek hesaplarından 1 milyon 620 bin Euro çekerek, Gürhan'a teslim ettiği belirtildiği iddianamede, Gürhan'ın kasasında 29 Ocak 2007'de bir bankaya yapılmış olan nakit ödemelerle ilgili evrak bulunduğu ifade ediliyor. Bu evraktan 250 bin Euro'nun Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman'a, 500 bin Euro'nun da dernek bağlantılı şirketlerden Reklam Media'ya gittiği, aynı tarihlerde yine 250 bin Euro'nun Euro 7 GmbH'ın hesabına havale edildiği, bu havaleyi yapanın da Karaman olduğunun anlaşıldığı kaydediliyor. 

Teslimat İzzet Kurum'dan
 
Almanya'daki davada hüküm giyen Deniz Feneri e.V derneği muhasebe sorumlusu Firdevsi Ermiş ifadesinde, paraların, İzzet Kurum tarafından Türkiye'ye götürüldüğünü ve orada Karaman'a teslim edildiğini ifade etmişti. Almanya'daki davanın iddianamesinde, Gürhan'ın dayısı Hakkı Sadal'ın, Almanya'dan kuryeler aracılığıyla İstanbul'a getirilen yardım paralarının dağıtımından sorumlu olduğu iddia ediliyor. Dernek yöneticilerinden Mehmet Taşkan ifadesinde, Sadal'a İstanbul'da yapılacak olan bir yardım projesi için para verdiğini, Sadal'ın bu parayı Türkiye'de yardıma muhtaç kişilere dağıttığını, bu amaçla yardımların dağıtılmasını kontrol ettiğini söylemişti.

Nurgül Gürhan'a 150 bin Euro
 
Almanya'daki dosyaya göre, “Dernek muhasebecisi Firdevsi Ermiş 19 Ocak 2007'de “Satelittenmiete” (uydu kirası) adıyla bir kayıt tuttu. Ermiş, bu kayıtla ilgili olarak verdiği ifadesinde, 150 bin Euro'yu, Yeni Dünya İletişim A.Ş'ye uydu kirası ödemek üzere Nurgül Gürhan'a teslim ettiğini” söylemişti. Nurgül Gürhan'ın, suç tarihlerinde Almanya'da olduğu, 16 Mayıs 2007'de Frankfurt'tan TK 1590 sayılı seferle Türkiye'ye döndüğü belirtildi.
 
Balıkçı, Euro 7'nin ortakları arasında
 
DÜN gözaltına alınan isimlerden Mehmet Sıddık Balıkçı'nın Deniz Feneri e.V. şirketlerinde sermaye sahibi olduğu belirtildi. Alman iddianamesine göre Balıkçı, dernekle bağlantılı şirketlerden Euro 7 Fernseh&Marketing Gmbh ve Weiss Handels und Investmen Gmbh'ın ortakları arasında bulunuyordu. Balıkçı, ortakları arasında eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu üyesi İsmail Karahan'ın da bulunduğu Euro 7 Fernseh&Marketing Gmbh'ın, 17 Ocak 2003-16 Nisan 2003 tarihleri arasında 50 bin Euro'luk hissesi ile ortağı gözüküyor. Balıkçı, 17 Ocak 2002 ile 2 Haziran 2003 tarihleri arasında Weiss Handels und Investment Gmbh'ın genel müdürlüğünü yapmıştı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com