Deniz Feneri'ne mahkeme bulunamıyor

Deniz Feneri'ne mahkeme bulunamıyor
Ankara’nın yetkisizlik kararı kabul edildi, yolsuzluk davası 40 gündür mahkeme arıyor

Deniz Feneri yolsuzluğu davasında Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisizlik kararına yapılan itiraz reddedildi. İstanbul’daki mahkeme de yetkisizlik kararı verirse dosya Yargıtay’a gidecek. 308 klasörlük dosyanın karara bağlanmasının aylarca sürebileceği belirtiliyor.
Deniz Feneri davasında dosyanın, İstanbul’a gönderilmesine ilişkin verilen yetkisizlik kararına yapılan itiraz reddedildi. Ret kararını, Deniz Feneri’nde kritik adımlar atan HSYK’nin, yedek üyesi olan Hayrettin Türe’nin başında bulunduğu mahkeme verdi. İstanbul’daki mahkeme de yetkisizlik kararı verirse, 308 klasörlük dosyayı mahkeme tartışmasının çözümü için aylar sürecek bir yolculuk bekliyor.

Almanya’da tüm aşamaları yaklaşık iki yılda tamamlanan ve üç kişinin hapis cezasına mahkûm edildiği Deniz Feneri davası Türkiye’de yılan hikâyesine döndü. 10 Eylül 2008’de Ankara’da başlatılan Deniz Feneri soruşturmasında görevli savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün 26 Ağustos 2011’de dosyadan el çektirilmesinden sonra dava belirsizliğe süreklendi. HSYK yedek üyesi ve Başsavcı Vekili Harun Kodalak’ın koordinatörlüğünde, görevlendirilen savcılar Veli Dalgalı ve Hakan Pektaş, 10 Nisan’da Zekeriya Karaman ve Zahid Akman’ın arasında bulunduğu 20 sanık hakkında iddianame düzenleyerek, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu.

Mahkeme ise iddianameyi önce kabul etti, ardından suç yerinin İstanbul olduğunu gerekçe göstererek, dosyanın yetkisizlik ile İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Bu arada Zahid Akman’ın avukatı Hakan Yıldız, yetkisizlik kararına itiraz etti, suçun Almanya’da işlendiğini ve yargılama yerinin Ankara olduğunu savundu. Dosya yetkisizlik kararını değerlendirmek üzere üst mahkeme olan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Soruşturmasında HSYK Yedek Üyesi Harun Kodalak’ın görev aldığı Deniz Feneri davasının, yetkisizlik sürecinde ise bir diğer HSYK Yedek Üyesi Hayrettin Türe karar verici oldu. Türe’nin başkanlığında toplanan 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, yetkisizlik kararına itirazı reddetti.

Dava dosyasının gideceği İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi de önüne gelen dosyayı yetkisizlik açısından değerlendirecek. İstanbul’un da yetkisizlik kararı vermesi durumunda, uyuşmazlığın çözümü için dosya Yargıtay’a gidecek. Yargıtay, davada Ankara’nın mı İstanbul’un mu yetkili olduğuna karar verecek. Ancak yetkisizlik konusunda yaşanan bu belirsizliğin çözümünün aylar sürmesi bekleniyor. Dolayısıyla Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’nın arasında bulunduğu 20 sanığın ne zaman hâkim karşısına çıkacağı belirsizliğini koruyor.

Bu arada Deniz Feneri’nde müşteki Sadık Deniz’in avukatı Tacım Çoşgun, sanıklar hakkında “örgüt” ve “dolandırıcılık” yönünden verilen takipsizlik kararına itiraz etmişti. Bu itirazı da Sincan Ağır Ceza Mahkemesi karara bağlayacak. Ancak bunun için 308 klasörlük dosya İstanbul’daki mahkemeden talep edilecek. Dosyanın Sincan’a gelmesi ile takipsizliğe itirazın karara bağlanmasına kadar geçecek sürede ise Deniz Feneri davası bir süreliğine duracak.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com