Deniz otobüsünü kaçıran PKK'lının cenazesinde olay

Deniz otobüsünü kaçıran PKK'lının cenazesinde olay
İzmit'te bomba ve silah tehdidi ile 'Kartepe' adlı deniz otobüsünü kaçıran ve güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda öldürülen PKK'lı Mensur Güzel'in cenazesinin Diyarbakır'da toprağa verilmesi sırasında da olay çıktı.

Topanan kalabalık polise molotoflu, ses bombalı, taşlı saldırıda bulundu. Anne Sıtıye Güzel, olay çıkmamasını isterken, bazı grupların kendisini dinlemediğinden şikayet etti.

İzmit-Karamürsel arasında sefer yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait 'Kartepe' adlı deniz otobüsünü silah ve bomba tehdidiyle kaçıran ve güvenlik güçlerinin düzenlediği opesyonla öldürüldükten sonra cezanesi dün Diyarbakır'a getirilen Mensur Güzel, bugün toprağa verildi. Dün Yeniköy Mezarlığı morguna bırakılan Güzel'in cenazesinin Şehitlik Mezarlığı'nda defnedileceği duyuruldu. Bunun üzerine yaklaşık 400 kişi Şehitlik Mezarlığı Camisi önünde toplanıp, PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Bir grup, burada güvenlik önlemi alan polise molotoflu, ses bombalı ve taşlı saldırıda bulundu. Polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek grubu dağıttı.

ANNE İLE POLİS ARASINDA İLGİNÇ DİYALOG

Olaylar üzerine polis müdürleri Şehitlik Mezarlığı'nda bekleyen anne Sıtıye Güzel ile görüşerek, cenazenin Yeniköy Mezarlığı'nda bulunduğunu ve oraya gitmelerini istedi. Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerli, anne Sıtıye Güzel'i Yeniköy Mezarlığı'na gitmesi için uzun süre ikna etmeye çalıştı. Hançerli, anne Güzel'e, "Başın sağolsun teyzecim, bak bize molotof attılar, bomba attılar, az önce müdahale ettik. Ben sana güzellikle söylüyorum. Sen benim büyüğümsün, cenaze Yeniköy'de, senin oğlun Yeniköy'de arkadaşlarda ve senin ailende orada çocuğunun yerini de kazdılar. Gel beraber gidelim. Ben seni götüreyim arabamla, gel güzelce gidelim ne türlü dini vecibe yapılacaksa gel gidip yapalım. Ondan sonra selametle dağılalım. Sen bunları görmedin az önce bize bomba attılar, bize saldırdılar" dedi.

Bunun üzerine Sıtıye Güzel, "Ben istemiyorum, yemin ederim biz de istemiyoruz böyle olmasını, ama beni dinlemiyorlar. Oğlumu getir, ben onu gömeyim. Elini kınalı yapsınlar, onu defnetsinler. Ne olursun senden rica ediyorum, ben şimdi anons yapacağım, elimden geleni ben yaparım. Ben hiç kimseye bir şey olmasını istemem, bunlar da genç bunlar da analarının babalarının evladı. Hiç kimseye bir şey olsun istemem. Ölen çocuğumun başına istemem ki bir zarar meydana gelsin" diye konuştu.

Yapılan görüşmelerin ardından polis, Şehitlik Mezarlığı Camisi'nden bir boş tabut alıp, eskortluk yaparak 5 kilometre mesafedeki Yeniköy Mezarlığı'na götürdü. Bu sırada toplananlar sık sık PKK lehine slogan atarken, polis sıkı güvenlik önlemleri aldı. Güzel, Yeniköy Mezarlığı'nda atılan sloganlar eşliğinde defnedildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com