Denizanası nüfusu 20 yılda bir patlıyor!

Denizanası nüfusu 20 yılda bir patlıyor!
Bilim insanları, dünyanın dört bir yanındaki okyanuslarda sayıları hızla artan denizanaları hakkında ilginç bir bilgi elde etti.

Yapılan analizler, denizanası nüfusunun 20 yılda bir patlama yaşadığını ve okyanusları istila ettikleri izleniminin buradan doğuyor olabileceğini gösterdi.

Denizanalarının dünyanın dört bir yanındaki okyanuslarda hızla sayılarını artırdığı biliniyor. Araştırmalar, denizanası popülasyonunun denizlerdeki kirlilik, küresel ısınma, kıyılarda artan yerleşim birimleri ve diğer faktörler nedeniyle bir nevi engellediğine işaret ediyor.
 
Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, deniz analarının sayıları 20 yıllık döngülerde patlama gösteriyor ve sonra yeniden azalma yaşıyor.
 
Discovery News sitesinde detayları verilen araştırma, 19’uncu yüzyıla uzanan verilerin bir araya getirilmesiyle elde edildi. Uluslararası araştırma ekibi ‘Küresel Denizanası Grubu’na üye bilim insanları, 20 yılda bir yaşanan anormal artışın, okyanusların denizanaları tarafından istila edildiği düşüncesini tetikleyen ana neden olabileceğini ifade etti.
 
Araştırma ekibi, küresel denizanası nüfusunun 1993 ve 2004 yıllarında patlama gösterdiğini ve bu yılların teorilerini desteklediğini belirtti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com