Denizbank satılıyor!

Denizbank satılıyor!
Belçika basını uzlaşılan plana göre Denizbank'ın satılacağını yazdı.

Fransa, Belçika ve Lüksemburg, Yunanistan'daki devasa zararı nedeniyle zora giren Fransa-Belçika ortaklığı Dexia bankası için kurtarma paketi konusunda uzlaşmaya vardı.

Belçika basını uzlaşılan plana göre Denizbank'ın satılacağını yazdı.

ANLAŞMAYA VARILDI

Belçika Başbakanı Yves Leterme'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Fransa, Belçika ve Lüksemburg hükümetlerinin Dexia bankası için kurtarma paketi konusunda anlaşma sağladıkları bildirildi.

Açıklamada, hükümetlerin, Dexia'nın geleceğini güvence altına almak için bir çözüm bulmak konusunda dayanışma içinde olduklarını teyit ettiklerine dikkat çekilerek, tüm tarafların yoğun istişareleri sonucu oluşturulan önerinin, onaylanmak üzere bugün Brüksel'de toplanması beklenen Dexia Yönetim Kuruluna sunulacağı ifade edildi.

Öte yandan Belçika Başbakanı Leterme erken saatlerde yaptığı açıklamada, Dexia Banque Belgique'in (DBB) varlıklarının tümünü almayı dışlamadıklarını belirtmişti.

Dexia bankasıyla ilgili kaygılara bankanın elinde büyük miktarda Yunan tahvili bulunmasının yol açtığı sanılıyor. Dexia'nın bilançosunda 3,4 milyar euro tutarında Yunan tahvili bulunuyor.

İşte paketin detayları

Belçika basınına göre Dexia'nın Belçika ve Fransa'daki karlı bankacılık birimleri kamulaştırılarak Türkiye'deki iştiraki Denizbank satışa çıkarılacak.

3 GARANTÖR ÜLKE

Bankanın 90 milyar avro civarındaki riskli aktifleri ise ayrı bir birimde toplanarak yüzde 60'ına Belçika, yüzde 36,5'ine Fransa ve yüzde 3,5'ine Lüksemburg hükümetleri garantör olacak.

Dexia'nın karlı birimlerinin kamulaştırılmasını öngören kutarma planına göre, Dexia Bank Belçika için 4 milyar euro ve Fransa birimi için 650-700 milyon euro kamulaştırma bedeli ödenecek.

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com