Denizden Çıkanlarla Evlenin!

Denizden Çıkanlarla Evlenin!
Denize atılan bir pet şişe 450 yılda, bir cam şişe ise tam 1 milyon yılda yok oluyor. Ancak tüm bu endişe verici ve korkutucu tabloya aldırış etmiyoruz. Üstelik denizden çıkan atıklar akıl almayacak cinsten...

Denizlerden çıkarılanlar zaman zaman hayal gücünü zorluyor. Çünkü buzdolabından piknik tüpüne kadar elimize ne geçerse denize atıyoruz.

"Denizden Çıkan Malzemelerle Ev Düzülebilir"

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet Özyanık, "Bazen buzdolabı, araba lastikleri çıkıyor. Piknik tüpleri çıkıyor. Yani isteyen kişi denizden çıkan malzemelerle evini düzebilir" diyor.

İşte bu kirliliğin önüne geçmek için Özel Çevre Koruma Kurumu denizlerin temizlenmesi çalışmalarını hızlandırdı. Kurum "Katı atıkların neden olduğu çevre kirliliğinin önlenmesi" projesini yürütüyor.

Ahmet Özyanık, "Son birkaç yıldır koruma ve temizleme sistematiği geliştirdik. Bu sene itibari ile atık sularını toplattık böylece koylarımız temizlenecek ve denizlerimize daha kolay girilebilecek" dedi.

Proje kapsamında limanlara atık alım üniteleri kuruldu. Tekneler yola çıkmadan önce atıklarını arıtma tesisine gönderiyor. Açıkta olanalra için ise atık alım gemileri gönderiliyor.

İş İnsanda Bitiyor

Ancak iş yine insanda bitiyor. Denizlerin temizlenmesi kadar, yeniden kirletilmemesi de önemli.

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet Özyanık, bu konuda şunları söyledi:
"Temel önerimizin denize giden vatandaşların zorunlu olmadıkça ambalaj içeren malzemeleri yanlarında bulundurmamalı. Varsa da dönüşte belediyelerin belirlediği yerlere koymalılar"

Birçok kişi tarafından bilinmese de çevreye zarar vermenin cezası da oldukça yüksek; tam 27 bin lira...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com