Denizin Üzerinde Yürüyorlar

Denizin Üzerinde Yürüyorlar
Muğla'nın Marmaris ilçesi Orhaniye Köyü’nde bulunan ve denizin içinde kumlardan oluşan yol nedeniyle insana su üstünde yürüyormuş hissi veren Kızkumu turistlerin akınına uğruyor

MUĞLA - Muğla'nın Marmaris ilçesi Orhaniye Köyü’nde bulunan ve denizin içinde kumlardan oluşan yol nedeniyle insana su üstünde yürüyormuş hissi veren Kızkumu turistlerin akınına uğruyor.

600 metre boyunda kırmızı kumdan oluşan oluşumun üzerinde yürüyebilen turistler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Kız kumunun üzerinde yürüyen insanlar uzaktan bakıldığında su üzerinde yürüyormuş gibi gözüküyor.

İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta olan ve etrafını çeviren ormanlarla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Orhaniye köyü, efsanevi Kızkumu Plajı'nın ünü sayesinde her yıl on binlerce turisti konuk ediyor. Özellikle cip safari turlarının ortak uğrak noktası olan plaj, köyün ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

KIZKUMU EFSANESİ

Efsaneye göre, çok eski zamanlarda bölgenin kralının kızı fakir bir balıkçıyla tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Ancak, birbirlerini çok seven gençlerin evlenmesine kral karşı çıkar. Kralın karşı çıkmasına rağmen genç sevgililer gizli gizli buluşmaya başlar. Zamanla durumu fark eden kral askerlere kızını takip ettirir. Askerlerde krala neler gördüklerini anlatır. Balıkçı gencin denizden gelerek kralın kızını kumsalda bekleyip ışıkla işaret verip buluştuklarını öğrenen kral duruma sinirlenerek emirlerine karşı gelen kızı bile olsa affetmez. Bir gece kızını yakalatan kral askerlerine ışıkla işaret vermesini söyler. Işığı gören genç balıkçı bir manga askerin içine doğru koşar.

Kralın kızı ise askerlerin elinden kaçarak sevgilisini kurtarmaya çalışır. Ancak, koyun diğer tarafına gitmesi imkansızdır. Fakat genç kız aşkı için kendini denize atar. İşte tam o sırada harikulade bir olay gerçekleşir. Kızın adım attığı her yer kuma dönüşür. Kızın peşinden koşan askerler ise suya gömülür kız kayığa kadar koşar ve sevgilisine sarılır. Ancak, okçulardan biri yayını gererek oku fırlatır ok kıza saplanmıştır.

Kızdan akan kan denizi kırmızıya boyar. Genç balıkçı ise kızı alarak sandalıyla uzaklaşır ve bir daha kimse onları görmez. O günden sonra koy Kız kumu olarak adlandırılır.

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com