Denizli'de Şarbon Paniği!

Denizli'de Şarbon Paniği!
DENİZLİ'ye Almanya'dan gönderilen sarı renkteki zarftan dökülen sarı renkli toz, PTT binsında şarbon paniğine neden oldu...

Denizli PTT binasının döndüncü katındaki dağıtım bölümündeki 5 bankodan birinde bu sabah görevliler Almanya'dan gönderilen sarı renkteki zarftan toz döküldüğünü gördü. Zarfın rengi gibi sarı olduğu görülen tozdan şüphelenen görevliler durumu yetkililere haber verdi ve PTT binasına Sivil Savunma ekipleri geldi.

Şarbon paniği yaşanan PTT binası önünde polis önlem alırken, içinden toz dökülen zarfın bulunduğu banko boşaltılarak güvenlik kordonuna alındı. Zarfı inceleyen uzmanlar, dökülen tozun zayıflama ilacı da olabileceğini söylerken, kesin sonuç alınması için tahlile gönderglmesi gerektiğini söyledi.

Denizli Sağlık Müdürlüğü, Sivil Savunma görevlilerinin teslim etitği zarfı ve tozu, Denizli'de bu maddeyi tahlil edecek laboratuvar olmadığı için Ankara'ya Sağlık Bakanlığı'na gönderildi.

Dağıtım Servisi'nde Almanya'dan gönderilen paketten dökülen sarı toz, şarbon paniğine yaşanmasına neden oldu. Sivil Savunma Müdürlüğü ekiplerinin müdahale edip korumaya aldığı içinde toz bulunan poşet, Sağlık Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi ve analiz için laboratuvara gönderildi.

Pakete dokunan üç PTT dağıtım görevlisi tedbir amaçlı olarak Devlet Hastanesi'ne götürülürken, Dağıtım Servisi'nin bir bölümü boşaltılıp karantinaya alındı.

Maddenin zayıflamada kullanılan bir ürün olduğu sanılıyor.
Denizli'de endişeli saatlerin yaşanmasına neden olan olay, bugün 10.30 sıralarında Gürcan Mahallesi'ndeki PTT Baş Müdürlüğü'nün dördüncü katında bulunan Dağıtım Servisi'nde meydana geldi. Dağıtım Servisi görevlileri Almanya'dan gelen bir paketin içinden sarı renkli toz döküldüğünü fark etti. Durumun yetkililere haber verilmesinin ardından paketin bulunduğu Dağıtım Servisi'ne İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün özel ekipleriyle, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri şüpheli paketi ve içindeki tozu inceleyip, dört kat poşetle muhafaza altına aldıktan sonra torbaya koyarak Sağlık Müdürlüğü'nden gelen ekibe teslim etti. Önlem olarak paketin çıktığı Dağıtım Bölümü'nün bir koridoru karantinaya alınırken, pakete temas ettikleri belirlenen dağıtım görevlileri Himmet Öztark, Ramazan Yıldız ve Volkan Dağdelen, Denizli Devlet Hastanesi'ne götürülerek gözetim altına alındı. Üç personel gerekli tıbbi tahliller yapıldıktan sonra tedbir amaçlı 24 saat gözetim altında tutulacak.

YORUM YAPMAK DOĞRU OLMAZ

Poşete müdahale eden ve koruma altına alan sivil savunma uzmanı Ümit Şıracı, tozun içeriğinin ne olduğu konusunda yorum yapmanın doğru olmayacağını söyledi.

Ümit Şıracı, "PTT'de görevli arkadaşlar bir paketten toz döküldüğünü bildirdi. Olaya müdahale ettik. Paketin çıktığı dağıtım bölümü koridorunu karantinaya aldık. Tozun ne olduğu konusunda açıklama yapmak doğru olmaz. Laboratuvarda analizler yapıldıktan sonra ortaya çıkacak" dedi.

ZAYIFLAMA ÜRÜNÜ MÜ?

Paketin Almanya'dan Karahayıt'ta oturan bir kadına gönderildiği öğrenilirken, zayıflama için satılan toz şeklindeki bir yardımcı ürününün söz konusu olabileceği belirtildi. Yetkililerin adı açıklanmayan kadına telefonla ulaşarak kendisine gelen paketi sorduğu, kadının ise Almanya'dan zayıflamak için toz sipariş verdiğini söylediği iddia edildi. Paket özel bir kuryeyle Ankara'da laboratuvara gönderilecek.

Toz maddenin şarbon olup olmadığı konusundaki kesin sonuç yapılacak analizden sonra belirlenecek.

VALİ ERKMEN: 5 KİŞİ MÜŞAHADE ALTINDA

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, PTT şubesinde Almanya'dan gönderilen bir paketten dökülen şüpheli toz ile ilgili açıklama yaptı. Vali Erkmen açıklamasında, "Sabahleyin saat 10.30 sıralarında merkez postanemizde dağıtım görevlisi arkadaşlarımız dağıtılacak zarfları ayırırken, bir zarftan bir tozun etrafa döküldüğünü tespit etmiş. Bunun üzerine zararlı olabileceği düşüncesiyle gerekli ilgili makamlara bilgi verilmiş. Arkadaşlarımızın yapmış olduğu incelemede bu tozun ne olduğu ilk etapta gözle tespit edilememiş. Bu nedenle o tozun içinde bulunduğu zarf olduğu gibi alınıp, tespiti için özel bir kuryeyle Ankara'ya tahlile gönderilmiş. Almanya'dan bu zarfı gönderen kişinin adres ve ismi var. Alıcı olan kişinin adı, soyadı ve adresi de belli. Alıcı, Almanya'daki kardeşinden bir zayıflama ilacı tozu istediğini beyan ediyor. Bu şekilde de olabilir. Ama her ihtimale karşı, arkadaşlarımız şu anda o tahlilin neticesini almaya çalışıyorlar. Bu arada ilk etapta zarf dağıtılırken toza eli dokunmuş olan veya oradaki havayı teneffüs etmiş olduğu belirlenen 5 arkadaşımız müşahade altına alındı. Ancak, o saatten bu yana kendilerinde en ufak bir sağlık anlamında olumsuz bir belirti hissedilmedi.

Dolayısıyla gelişmeler takip ediliyor. Büyük ihtimal değerlendirme, alıcının beyanının doğru olabileceği yolunda. Ama sonuç Ankara'dan tahlil sonuçları gelene kadar herhangi bir yorumda bulunmak yanlış olur" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com