Denizsiz Kütahya'da balık festivali

Denizsiz Kütahya'da balık festivali
Denize kıyısı olmayan ancak balık üretiminde ciddi potansiyele ulaşan Kütahya’da “Alabalık Festivali” düzenlendi.

Denize kıyısı olmayan ancak balık üretiminde ciddi potansiyele ulaşan Kütahya’da “Alabalık Festivali” düzenlendi. Kütahya Belediyesi hizmet binası önünde düzenlenen festivale binlerce Kütahyalı ilgi gösterirken yaklaşık 1,5 ton alabalık tüketildi. 

Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kütahya Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği'nin ortaklığında Kütahya’da ilk defa su ürünlerini tüketime dikkat çekmek için Alabalık Festivali düzenlendi. Kütahya Belediyesi hizmet binası önünde düzenlenen festivale binlerce Kütahyalı ilgi gösterdi. Uzun kuyruklar oluşturarak yarım ekmek arasında sunulan balıklarını alanlar ise belediye önünde bulunan yeşil alanda oturarak ikramlarını yediler.

Düzenlenen Alabalık Festivali ile ilgili bir açıklamada bulunan Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Halil Yorulmaz, Kütahya’da ilk kez düzenlenen festivalin amacına ulaştığını bildirdi. Gazetecilere festival ile ilgili bir açıklamada bulunan Halil Yorulmaz, “Kütahya’da bir farkındalık oluşturmak adına bu festival organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. Tabi Kütahya denilince balık festivali anlamsız gibi geliyor ama üretim kapasitesine bakıldığı zaman bu festivalin büyük anlam taşıdığını görebiliriz. Kütahya’da yaklaşık 3 bin 500 ton kapasiteli üretim alanları ve 3 bin ton balık üretimimiz var. Bu üretimin yüzde 90’ına yakınını ihraç ediyoruz” dedi.

Festival ile birlikte su ürünlerini tüketime dikkat çekmek istediklerini de kaydeden Yorulmaz, “Dünyada kişi başına balık tüketim oranı 16 kilogram oranındayken ülkemiz de bu oran 7 kilogram civarındadır. Bu festivali düzenlemedeki amacımız hem tüketicilerce balık tüketimini artırmak hem de yetiştiricilerimizin üretimini artırmaya teşvik etmek. Sağlıklı bir nesil ve sağlıklı bir gelecek istiyorsak balık tüketimini mutlaka artırmalıyız. Balığı haftada en az bir gün sofralarımızda bulundurmalıyız” diye konuştu.

Kütahya’da ilk defa düzenlenen Alabalık Festivalinde yaklaşık 7 bin kişiye balık ikramında bulunulduğu bildirilirken yine yaklaşık 1,5 ton da alabalık tüketildiği öğrenildi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com