Denktaş'ın midesindeki tüp çıkartıldı

Denktaş'ın midesindeki tüp çıkartıldı
KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumunda ilerleme olduğu açıklandı.

Doktorlar, Denktaş'ın beslenmesi için bir süredir midesinde bulunan tüpün bu sabah çıkartıldığını söyledi. Denktaş bundan itibaren, diyetisyen eşliğinde özel gıdalarla beslenecek.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'nde tedavisine devam edilen Rauf Denktaş'ın doktorları eski cumhurbaşkanının son durumu hakkındaki gelişmeleri aktardı. Denktaş'ın doktorlarından İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tümay Sözen, Denktaş'ın iç hastalıklar açısından durumunun oldukça iyi olduğunu, şu anda hiçbir tansiyon yükseltici ilaç kullanılmadığını ifade etti. Denktaş'ın tansiyonunu kendisinin idame ettirdiğini dile getiren Sözen, bu durumun doktor kontrolünün de gerçekleştirildiğini kaydetti.

Uzun bir süredir burundan mideye yerleştirilen tüp aracılığıyla beslenen Denktaş'ın son tetkiklere göre yutma reflekslerinin iyi olduğu saptandığından bu sabah itibarıyla tüpün çıkarıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Sözen, şunları dile getirdi: "Sayın Denktaş'ın beslenmesini uzun bir zamandan beri burnundan midesine indirilmiş olan bir tüp vasıtasıyla gideriyorduk. Tabii bu tüp çıkarıldığı zaman yutma refleksinin olması lazım ki besinleri ağızdan tüpsüz verebilelim. Gerekli doktor arkadaşlarımız yutma refleksi ve yutma fonksiyonunun iyi olup olmadığını değerlendirerek bunun iyi olduğuna karar verdiler. Bugün hemen biraz önce tüpü çektik ve kendisine ilk defa ağızdan doktor gözetiminde bazı gıdaların verilmesini deneyeceğiz. Umuyoruz bunu inşallah tolere ederse çok önemli aşamayı geçirmiş olacağız."
 
Denktaş'a ilk defa ağızdan beslenmesi için diyetisyen kontrolünde tane içermeyecek biçimde özel gıdalar hazırlanacağını da kaydeden Sözen, Kurucu Cumhurbaşkanı'nın hala daha güçsüz ve uykuya meyilli olması nedeniyle bunu uyanık olduğunda deneyeceklerini belirtti.
 
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen de Denktaş'ın solunumunun iyi olduğunu ve oksijen almasına gerek kalmadığını belirterek, giderek bunun daha iyi olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Bugün adına beslenme sorununun esas olarak önemli bir konu olduğuna da dikkat çeken Dr. Rasmussen, "Şimdi beslenmesini takip ediyoruz. Planladıklarımızı yapmak için biraz sabırlı olmamız gerekiyor, hepimiz bunun için uğraş veriyoruz, ümitli ve umutluyuz." dedi.
 
Denktaş'ın bir başka doktoru olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Kaya Süer ise, geçen haftaya göre enfeksiyon hastalıkları açısından herhangi bir kötüye gidişin söz konusu olmadığını, hatta geçen haftaya nazaran çok daha iyi olduğunu vurguladı. Süer, 14 gün olarak planlanan antibiyotik tedavisinin onuncu gününde olduklarını, pazartesi günü itibarıyla son kültürlerin alınacağını, herhangi bir problem ile karşılaşılmadığı takdirde aynı gün antibiyotik tedavisini sonlandırmayı planladıklarını ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com