Deprem beş yılda ikinci kez vurdu

Deprem beş yılda ikinci kez vurdu
Çin'in orta kesimindeki Sıçuan eyaletinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde 156 kişi hayatını kaybetti.

Çin Deprem Ağları Merkezi, yerel saatle 08.02'de merkez üssü Sıçuan eyaletinin Yaan kentine bağlı Luşan kasabasında 7,0 büyüklüğünde deprem olduğunu duyurdu.

Şinhua ajansının haberine göre, merkez üssü Yaan kentinin Luşan ilçesi olan depremde 156 kişi yaşamını yitirirken  5 bin 400 kişi yaralandı.

Luşan ilçesine bağlı Longmın köyünde çok sayıda evin çöktüğü, ilçe genelinde 10 bin civarında evin hasar gördüğü bildirildi.

Elektrik ve su kesintisinin olduğu bölgede, birçok yolun ulaşıma kapandığı ifade ediliyor.

Bölgeye 30 bin çadır, 50 bin battaniye gönderildiği kaydedilirken, 180'den fazla doktorun da ulaştığı bildirildi.

Çin Deprem Ağları Merkezi, yerel saatle 08.02'de meydana gelen 7.0 şiddetindeki depremin ardından 22.00'ye kadar 789 artçı sarsıntı kaydetti.

Çin'de aynı eyalette 12 Mayıs 2008'de meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki Vınçüen depreminde 87 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Nükleer tesislerde durum normal

Çevre Koruma Bakanlığı eyalette bulunan nükleer tesislerin güvenliği olduğunu ve anormal bir durum gözlemlenmediğini duyurdu.

Bakanlık bölgeye konuyla ilgili bir ekibin gönderilerek yerinde düzenli inceleme yapıldığını açıkladı. Bakanlık, bölgede kimyasal bir tesisin olmadığı, dolayısıyla içme sularında da kimyasal bir tehdit bulunmadığını belirtti. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com