Deprem çocukları "Bir Yokmuş Bir Varmış" ile beyaz perdede

Deprem çocukları Bir Yokmuş Bir Varmış ile beyaz perdede
Van depremi sırasında iç dünyalarında yaşadıkları tahribatı, tiyatro oyunu sergileyerek gidermeye çalışan çocukların, bu oyunlardaki heyecanlarını beyaz perdeye taşıyan "Bir Yokmuş Bir Varmış" belgeseli, 12 ilde izleyiciyle buluşacak -Belgeselin yapımcısı

TUĞBA ÖZGÜR DURMAZ - Van depremi sırasında iç dünyalarında yaşadıkları tahribatı, tiyatro oyunu sergileyerek gidermeye çalışan çocukların bu oyunlardaki heyecanlarını beyaz perdeye taşıyan "Bir Yokmuş Bir Varmış" belgeseli, 12 ilde izleyiciyle buluşacak.

Belgesel, depremin ardından gerçekleştirilen 11. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği'ne katılan çocukların ve DT sanatçılarının zor koşullar altında büyük bir azim ve heyecanla sürdürdükleri çalışmaları izleyicilere ulaştırıyor.

Yapımcı Özlem Tokaslan, AA muhabirine, Van'daki Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliğinin önemini vurgulayarak, "Sanatçılar depremden sonra bunu bir sağıltım atölyesine çevirdiler. Zaten depremde özgüveni sarsılmış çocuk tiyatroyla karşılaşınca çok mutlu oldu, anne ve babalar çok memnun oldu. Biz de bütün bu üretim çalışmalarını herkesle paylaşalım istedik" dedi.

-"Bu senin bildiğin bir masal değil"

Van DT'nin de depremde hasar gördüğünü, oyuncuların bir süre farklı illerde turnelere çıktığını anımsatan Tokaslan, ancak Vanlı çocukların o sırada daha çok ihtiyaç duyacaklarını düşünerek, tiyatro şenliği için kolları sıvadıklarını söyledi.

Şenlik için sınırdaki dağ köyünden, depremin merkez üssü köyleri dahil en çok yara alan 8 okulun seçildiğini anlatan Tokaslan, çocukların bütün üretim süreçlerinde DT sanatçılarının özverileriyle zor koşullara rağmen özel olarak hazırlandığını, bazen açık alanlarda bile prova yapmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Bu zorlu süreçte gerek çocukların gerekse DT sanatçılarının azim ve gayretini herkesle paylaşmak istediklerini anlatan Tokaslan, provalar ve gösteriler sırasında çekilen 300 saatlik görüntülerden 31 dakikalık "Bu senin umduğun gibi bir masal değil... Bir Yokmuş Bir Varmış" belgeselini hazırladıklarını kaydetti.

Tokaslan, "Bu şenlikte çocuklar arasından her sene muazzam yetenekler çıkıyor. Muazzam bir atmosferde sahne alıyorlar, kostümlerini, dekorlarını, bir birlerini seviyorlar, çok güzel bir şey yaşıyorlar ama biz bunu Türkiye'ye anlatamadık. Bu belgeselin buna hizmet etmesini istedik" diye konuştu.

Belgeselin galasının geçen sene Van'da yapıldığını ve o zamandan bu yana El Cezire'nin belgesel yarışması başta olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası festilvale başvurduklarını bildiren Tokaslan, Kanada'dan Paris'e, Hindistan'adan Nepal'e gönderdikleri "Bir Yokmuş Bir Varmış" ile tiyatronun sevgiye ve barışa yönelik bir eylem olduğunu göstermek istediklerini söyledi.

Tokaslan, Neslihan Akpınar'ın yönettiği belgeselin Ankara Küçük Tiyatro'da, İstanbul Cevahir 2 Sahnesi'nde, İzmir İl Halk Kütüphanesi Sahnesi'nde, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas ve Van'da ise DT sahnelerinde, yarın saat 20.00'de ücretsiz olarak izlenebileceğini bildirdi.

-"Benim derdim var o şenlikle"

Tokaslan, ilk yılında 500 çocukla başlayan Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği'nde, ikinci yıl bin çocuğa, depremin ardından ise 8 bin 416 çocuğa ulaştıklarına işaret etti.

İyi seyirci yetiştirmenin, tiyatronun bütün üretim aşamalarını paylaşmaktan geçtiğini dile getiren Tokaslan, "Benim derdim var o şenlikle. Ben meslek hayatımın en onurlu emeği olarak görüyorum Akdamar Şenliğine verdiğim emeği" dedi.

Tokaslan, Van'da ulaşabildikleri bütün okullarda tiyatro arşivi oluşturduklarını, öğretmenlere drama kursu verdiklerini ve bu sayede her öğretmenin birer yönetmen gibi öğrencileriyle tiyatro sahnelediğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Tuğba Özgür Durmaz
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com