Deprem farkındalığı sosyal medyayla ölçülecek

Deprem farkındalığı sosyal medyayla ölçülecek
AFAD Başkanı Oktay:

ANKARA (AA) - DUYGU CAN - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerden birisi olan Türkiye'de deprem konusunda farkındalık yaratmak amacıyla "Bugün Deprem Olsaydı Ne Yapardınız" adıyla sosyal medya kampanyası başlattıklarını söyledi.

Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin Türkiye'nin kaçınılmaz bir gerçeği olduğunu belirtti.

Ülkenin yaklaşık 3'te 2'sinin deprem kuşağı altında bulunduğuna işaret eden Oktay, "Deprem oldu mu olacak mı bunlardan vazgeçmeliyiz. Depreme hazırlıklı mıyız? Hazırlık için neler yapıyoruz? Deprem gerçekliğinin farkında mıyız? Buna odaklanmamız lazım" dedi.

Oktay, Türkiye'de geçen yıl 25 binin üzerinde deprem meydana geldiğine işaret ederek, bir çoğunun hissedilmediğini ama yerkürenin sürekli bu anlamda hareket halinde bulunduğunu anlattı.

-"Korkmanın ecele faydası yok"

Depremin, ne zaman, nerede ve ne büyüklükte olacağının bilinmemesi nedeniyle ürkütücü olduğunu dile getiren Oktay, şöyle konuştu:

"Tahminler olabiliyor ama kimse şu saatte, şurada, şu büyüklükte deprem olacak şekilinde bir şey söyleyemez. Korkmanın ecele faydası yok. Korkmaktan ziyade, korkmadan, deprem gerçeğiyle yaşayabileceğimiz Türkiye'yi inşa etmemiz lazım. Bunun da tek yolu farkındalık oluşturmak."

-Farkındalık için sosyal medya kampanyası

Oktay, AFAD olarak 1-7 Mart Deprem Haftası'nda ülkedeki deprem farkındalığını ölçmek için "Bugün Deprem Olsaydı Ne Yapardınız" adıyla sosyal medya kampanyası düzenlediklerini bildirdi.

Türkiye'nin sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerden birisi olduğuna dikkati çeken Oktay, sosyal medyayı özellikle genç nüfusun yakından takip ettiğini dile getirdi.

Oktay, bu nedenle sosyal medya kampanyasını tercih ettiklerine vurgu yaparak, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımızdan bulundukları şehir, ilçe, kasaba ya da köyde şu anda deprem olsaydı ne yapacaklarına ilişkin görüşlerini yazmalarını istiyoruz. Önerilerini de bizlerle paylaşmalarını bekliyoruz. Bunları AFAD olarak geliştireceğiz yeni faaliyetlerimizde yol gösterecek. Twitter kullanıcıları, yaptıkları paylaşımlarda '#bugündepremolsaydı' hashtagini kullanarak ve yaşadıkları şehri belirterek, deprem farkındalığının ölçülmesine katkıda bulunabilecek."

-Haritalarla duyurulacak

"#bugündepremolsaydı" hashtag ile paylaşılan içerikler, illere göre yenilenerek her gün AFAD tarafından sosyal medyadan yayımlanacak haritalarla duyurulacak.

Vatandaşlar, illerinin deprem farkındalığını hafta boyunca takip etmek ve olası depremde yaşayacakları zararları azaltmak için neler yapabileceğini öğrenmek amacıyla AFAD'ın "bugundepremolsaydi.wordpress.com" blog sayfasını ziyaret edebilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com