Deprem Karıncaları Türkiye'ye Geliyor!

Deprem Karıncaları Türkiye'ye Geliyor!
Alman bilim adamı Ulrich Schreiber, deprem karıncalarıyla araştırma yapmak için Türkiye'ye geliyor...

Almanya'nın Eiffel bölgesinde karıncalarla deprem araştırmalarını yapan Alman bilim adamı Ulrich Schreiber, yer sarsıntılarının Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda daha iyi hissedildiğini belirterek, araştırmalarına Türkiye'de devam etmek istiyor.

ALMANYA'DA SONUÇ ALAMIYOR
Die Welt gazetesinin haberine göre Schreiber, Almanya'da orman karıncalarının yuvalarını Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerindeki fay hattı boyunca oluşturduğunu, ancak 24 saat boyunca karıncaları kameralarla izlemelerine rağmen yer sarsıntılarının yeteri kadar şiddetli olmaması sebebiyle araştırmalarında iyi sonuçlar alamadıklarını belirtti.

Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda ise yer sarsıntılarının daha fazla hissedildiğine dikkati çeken Schreiber, bu nedenle çalışmalarını Türkiye'ye kaydırmak istediğini kaydetti.

FAY HATTINA YUVA YAPIYORLAR
Schreiber, orman karıncalarının, yuvalarını fay hatları boyunca kurduğunu ve fay hattı yarığından çıkan gazlarla yuvalarını ısıttığını anlatarak, karıncaların karbondioksit gazını koklayabilecek yeteneğe sahip olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Fay hattında hareketlenmeler olduğu zaman meydana gelen depremlerden önce ve sonra ortaya çıkan gaz miktarının ve gazın bileşiminin değişmesi nedeniyle, bu değişime çok duyarlı olan karıncalarda aşırı hareketlenmenin görüldüğünü ifade eden Schreiber, karıncaların belirli bir günlük ritme sahip olduğunu, ancak deprem öncesinde ve sonrasında karıncaların ritminde farklılıkların ortaya çıktığını kaydetti.

DEPREM ÖNCESİ SİNYALLERE DUYARLILAR
Artçı sarsıntılarda da karıncaların benzer hareketlilik gösterdiğini belirten Schreiber, karıncaların sadece yer altından çıkan gaza değil, deprem öncesindeki elektromanyetik ve mikro sismik akustik sinyallere de duyarlı olduğunun tahmin edildiğini, bu sinyallerin şimdiye kadar insanlar tarafından ölçülemediğini söyledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com