Deprem mağduru Simav'da Kurtuluş Coşkusu

Deprem mağduru Simav'da Kurtuluş Coşkusu
Kütahya Simav'ın düşman işgalinden kurtuluşu coşkuyla kutlandı. Simav'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü dolayısıyla ilçede tören düzenlendi.

Kütahya Simav'ın düşman işgalinden kurtuluşu coşkuyla kutlandı. Simav'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü dolayısıyla ilçede tören düzenlendi. Kurtuluş törenlerine 19 Mayıs'taki 5,9'luk deprem damgasını vurdu. İlki Belediye, ikincisi Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende Simav'ın düşman işgalinden kurtarılması esnasında büyük bir mücadele örneği sergileyen ve düşmanı ilçeden kovan Mor ve Sarı Zeybekler 89 yıl öncesini canlandırdı.
Yöresel kıyafetleri ve silahlarıyla davul zurna eşliğinde Karşıyaka Tepesinden inen Mor ve Sarı Zeybekler, Belediye Meydanında toplanan protokol ve seyircilere karşı deyişler atarak yöresel oyunlar sergiledi.
Zeybeklerin Belediye Başkanı Kasım Karahan'ı belediye meydanında tebrik etmesinin ardından Mor ve Sarı Zeybekler eşliğinde daha sonra Cumhuriyet Meydanı'na geçen protokol, burada Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından tekrar Belediye Meydanına geri döndü.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Belediye Başkanı Kasım Karahan, 19 Mayıs'taki 5,9'luk deprem sonrası yaşanan gelişmeleri anlattı. Karahan, 89 yıl önce kanlarını akıtarak verdikleri mücadele sonrası Simav'ı kurtararak kendilerine teslim eden atalarını yad ettiklerini ifade ederek, bu uğurda şehit düşenlere rahmet, gazilere de uzun ömürler diledi. Atalarına layık birer evlat olabilmek için mücadele verdiklerini dile getiren Başkan Karahan, şöyle konuştu: 'Allah Simav'a bir daha böyle bir
felaket yaºatmas?n. ?nºallah 19 May?s'taki 5.9'luk deprem son olur.'
Deprem sonras? Simav'ın yaralarının sarılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Çevre ve Su Bakanı Veysel Eroğlu ve daha bir çok bürokratın kendilerini ziyaret ettiğini ve baş sağlığı dileğinde bulunduğunu ifade eden Karahan, her gelenin Simav için büyük bir gelecek vaadinde bulunduğunu ve bu vaatlerin takipçisi olacaklarını kaydetti.
Deprem nedeniyle geçirdikleri zor günleri siyasiler, bürokratlar ve halkın ele ele, gönül gönüle vermesiyle kısa sürede aşacaklarına inandıklarını kaydeden Karahan, 'ªehitlerimize rahmet, gazilerimize de uzun ömürler diliyor ve önlerinde sayg?yla e?iliyorum' dedi.
Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi İsmail Eğdemir'in şiir okumasının ardından aynı okulun folklor ekibinin gösterisi ile Mor ve Sarı Zeybeklerin mahalli sanatçılar eşliğinde sergiledikleri folklor gösterisi ilgiyle izlendi.Coşkuyla kutlanan törenlere Kaymakam Yüksel Ünal, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Mustafa Akyer, Belediye Başkanı Kasım Karahan, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Toksöz, protokol üyeleri, daire ve okul müdürleriyle sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com