Depremi 9 Gün Önceden Bildi!

Depremi 9 Gün Önceden Bildi!
Depremleri bulutların hareketlerine bakarak kestirme yöntemi konusunda kendini geliştiren Kadir Sütçü, Kütahya depremini günler öncesinden haber verdi.

Kütahya Simav'da meydana gelen depremi, bulutların hareketlerine göre tahmin ederek, günler öncesinde www.dkos.org internet sitesi üzerinden "Ayın 19'unda saat 00.00'da Kütahya ve çevresinde dikkat" diye uyaran Kadir Sütçü "Kütahya halkına 48 saat içeri girmemelerini tavsiye ediyorum" dedi.

Sütçü, 10 Mayıs tarihinde Kütahya ve çevresinde 5.0 şiddetinde bir deprem beklentisi içinde olduğunu söyleyerek, "Bu depreme karşılık Mayıs'ın 13'ünde 3.7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu deprem meydana geldikten sonra işaretlere göre, depremin küçük olduğunu siteme yazmıştım. Siteme yazdıktan sonra ayın 16'sı ve 17'sinde İstanbul, Ankara ve İzmir çevresinde bu üçlü arada sıcaklık 27 dereceydi. Ayın 19'unda sıcaklık bir anda 18 dereceye indi. Bu 18 dereceye inmesiyle yeryüzünden çıkan gazlardan dolayı, çıktığını düşündük. Ayın 19'unda saat 00.00'da Kütahya ve çevresinde dikkat diye yazdık. Yani bu dikkat dememiz 5.0 üzerinde 5.5 şiddetine kadar bir depremin çıkabileceğini tahmin etmiştik" dedi. Kadir Sütçü, depremin büyüklüğünü 5.5 olarak tahmin ettiğini ifade ederek, "Saat 00.00'da yazdık ki, 22 saat önceden tahmin ettik. Ama Kütahya'da deprem olacağını 9 gün önceden 10 Mayıs'ta tahmin etmiştik. 2009 yılındaki 5.0 depremi yine 9 gün arayla tahmin etmiştik. 2 depremde 9 gün önce işaretini vermişti" diye konuştu.

Yaklaşık bir haftadır üniversitelerde jeoloji, jeofizik ve coğrafya bölümlerindeki profesörlere mailler gönderdiğini belirten Sütçü, gerekli yerlerle görüştüğünü de ifade etti.
Sütçü, "Çünkü böyle bir depremin geleceğinin biliyordum. Kütahya tarafından bizi takip edenler çok. Orada bizi takip ettikleri için dikkatli olmalarını istedik. Oradaki halk zaten tedbirli oldu. Bundan sonrada Kütahya halkına 48 saat içeri girmemelerini tavsiye ediyorum. Kütahya ve çevresindeki olan depremleri artçılar çok oluyor.

Deprem binaları yordu ve şu anda artçılarda genellikle binaları yorduğu için, yapılarda sağlam yapılmadığı için, binalar çok hasarlı ve küçük depremlerde yıkılabilir. Bu deprem olmadan önce, Asya kıtasından bir iteleme meydana geldi. Bu Asya kıtasından itelemeyle beraber, şu andaki deprem oldu ve Türkiye'deki faylar bir zincir gibidir. Biri oynadığı zaman diğerlerini de oynatabiliyor. 5.4'ün üzerindeki deprem genellikle fayları oynatarak soğuk hava meydana getiriyor. Bu soğuk havayı meydana getirdikten sonrada biz, burada deprem olacağını tahmin ediyoruz" açıklamasında bulundu.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

ÖNCELİĞİ KÜTAHYA'YA VERMİŞTİ

İstanbul'da meydana gelebilecek bir depreme ilişkin herhangi bir tahminde bulunmayan Sütçü, şunları söyledi:

"Şu anda İstanbul için gözlem ve deneylerimize devam ediyoruz. Kütahya'daki depremin işaretlerini aldıktan sonra, nerede olacağının sitemize yazdık. Kütahya'daki depremin işaretini hemen verdiği için, Kütahya'daki depremleri hiç kaçırmadık, hepsinin tahmin ettik.

Türkiye genelinde tahmin ettiğim depremler 450'yi aştı. Tahminlerimiz yüzde 90 doğru çıkıyor. Kütahya'daki en önemli deprem işareti ise, havadaki beyazlıklar. Gökyüzüne bakarak oradaki bulutları inceleyerek, kızılötesindeki beyazlıkları çok farklı oluyor. Onları izleyerek depremleri inceliyoruz. Yeraltında hareketlenme olduğu zaman, gökyüzünde beliriyor. Buharlar gökyüzüne çıkıyor, atmosferde dev bulutlar meydana geliyor. Bu bulutlarda depremin belirtisi oluyor. Atmosferde soğuk hava tabakasında yoğunlaşarak beyaz bulutlar meydana getiriyor. Bu bulutlarda depremin belirtisi oluyor. Dünya ölçeğine bakacak olursak, 10 gün önceden kendini gösterebiliyor. 10 gün önceden gösterdiğini için, son 3 günde tam belirti veriyor Genellikle Kütahya'yı ele alacak olursak, 9 gün önceden belirti oluyor ve deprem meydana geliyor. Karıncalar deprem olmadan önce ölüyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com