Depremzede çocuklara ''yavrukurt'' terapisi

Depremzede çocuklara ''yavrukurt'' terapisi
MURAT DAĞI'NDA İZCİLİK KAMPINA ALINAN, SİMAV'DAKİ DEPREMLERİN OLUMSUZ ETKİLEDİĞİ ÖĞRENCİLER, İZCİLİĞİ ÖĞRENEREK DEPREM PSİKOLOJİSİNDEN UZAKLAŞMAYA ÇALIŞIYOR

MURAT DAĞI'NDA İZCİLİK KAMPINA ALINAN, SİMAV'DAKİ DEPREMLERİN OLUMSUZ ETKİLEDİĞİ ÖĞRENCİLER, İZCİLİĞİ ÖĞRENEREK DEPREM PSİKOLOJİSİNDEN UZAKLAŞMAYA ÇALIŞIYOR
Kütahya'nın Simav ilçesinde, 19 Mayıs'ta yaşanan 5,9 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntılardan olumsuz etkilenen öğrenciler, Türk Kızılayı'nın Gediz ilçesindeki Murat Dağı'nda düzenlediği kampta izciliğin temel ilkelerini öğrenerek, deprem psikolojisinden uzaklaşmaya çalışıyor.
Alınan bilgiye göre, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi tarafından Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne yapılan talep doğrultusunda başlatılan çalışmalar kapsamında belirlenen ilk gruptaki 25'i kız, 83'ü erkek olmak üzere toplam 108 ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi, Türkiye İzcilik Federasyonunun Murat Dağı'ndaki tesislerinde kampa alındı.
3 günlük İstanbul gezisinin ardından başlayan ve bir hafta sürecek kampta, izci liderleri tarafından izciliğin kişisel gelişimi olumlu etkileyen yönleri öğrencilere uygulamalı olarak anlatılacak ve birlik, beraberlik, yardımlaşma duyguları pekiştirilerek, zihinlerindeki depremin olumsuz etkileri silinmeye çalışılacak.
Kamp Müdürü Furkan Karacan ve 5 izci lideri öncülüğünde izciliği öğrenecek öğrenciler, kampın tamamlanmasının ardından dönecekleri Simav'da, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından çeşitli branşlarda açılan yaz spor okullarına katılacak.
İki grupta düzenlenmesi planlanan kampın grup sayısı ve süresi, talep edilmesi halinde uzatılabilecek.

-VALİ ÇİFTÇİ' DEN KAMPA ZİYARET-

Vali Kenan Çiftçi, kampta ziyaret ettiği öğrencilere ''insanı rahatlatma teknikleri'' konusunda bilgi vererek, stresle baş etme yollarını anlattı.
Stresi, elde taşınan bir pet şişe suya benzeten Çiftçi, şöyle konuştu:
''Pet şişeyi ilk elinize aldığınızda hiçbir şey hissetmezsiniz ama zaman geçtikçe ağırlaşır. Stres de bunun gibidir. İlk başladığında 'bir şey yok' dersiniz ama zaman geçtikçe hastalığa dönüşür. Her zaman güzel şeyler düşünmeliyiz. Biz tedbirimizi alırsak, deprem önemli değil. Aklımızda ve hayalimizde devamlı güzel şeyler olması lazım ama yaşadığımız yere göre de tedbirimizi almalıyız. Bu yaşananlardan ders çıkarmalıyız. Genç kızlarımızın evlenmeden önce çeyiz sandıkları olur. Sizlerin de bu yaşanan olaylar karşısında düşünce ve hayalleriniz olmalı ki, bunları çeyiz sandığınıza atın ve ilerleyen yıllarda çıkarıp kullanın.''
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce gönderilen voleybol, basketbol, futbol, hentbol, masa tenisi malzemeleri, satranç takımları ve tişörtleri öğrencilere dağıtan Çiftçi, bazı öğrencilerle satranç ve masa tenisi oynadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com