Depremzede lösemi hastası Şevval için kritik 45 gün

Depremzede lösemi hastası Şevval için kritik 45 gün
4 YAŞINDAKİ LÖSEMİLİ ŞEVVAL'İN EVİ SİMAV DEPREMİ'NDE HASAR GÖRÜNCE, AİLESİ, HİJYENİK ORTAMDA YAŞAMASI GEREKEN KÜÇÜK KIZI MADDİ İMKANSIZLIK MEDENİYLE BABAANNESİNİN KÖY EVİNE GÖTÜRMEK ZORUNDA KALDI -ACİL HİJYENİK ORTAMA İHTİYACI OLAN MİNİK ŞEVVAL, 45 GÜN

4 YAŞINDAKİ LÖSEMİLİ ŞEVVAL'İN EVİ SİMAV DEPREMİ'NDE HASAR GÖRÜNCE, AİLESİ, HİJYENİK ORTAMDA YAŞAMASI GEREKEN KÜÇÜK KIZI MADDİ İMKANSIZLIK MEDENİYLE BABAANNESİNİN KÖY EVİNE GÖTÜRMEK ZORUNDA KALDI -ACİL HİJYENİK ORTAMA İHTİYACI OLAN MİNİK ŞEVVAL, 45 GÜN SÜRECEK EVİNİN GÜÇLENDİRME İŞİ BİTİNCEYE KADAR KENDİSİNE UZATILACAK YARDIM ELİNİ BEKLİYOR
Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşayan lösemi hastası Şevval Çetin, depremde evinin hasar görmesi nedeniyle ''hijyenik ortam'' sıkıntısı yaşıyor. Maddi durumları iyi olmadığı için babaannesinin köy evine taşınmak zorunda kalan aile, küçük kızlarının enfeksiyon kaparak hastalığın tekrarlanmasından korkuyor. Evlerinin güçlendirme işleminin süreceği 45 gün minik Şevval'in yaşamı için kritik bir önem taşıyor.
Kızını, aylık kontrolü için Dr. Behçet Uz Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getiren baba Erkan Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şevval'e lösemi teşhisinin konduğu 3 Şubat 2010'dan bu yana zor günler yaşadıklarını, depremde evsiz kalmalarının mücadelelerini daha da zorlaştırdığını söyledi.
Baba Çetin, Şevval'in İzmir'de yapılan tedavisiyle ilgilenebilmek için kendisine ait iş yerini kapatmak zorunda kaldığını, yaklaşık 2 ay hastanede yaşadıklarını belirterek, hastalığın en riskli 2 yılının gelecek Şubat ayında dolacağını, bu süreye kadar Şevval'in sağlık durumunun testlerle takip edildiğini anlattı.
Simav'da 19 Mayıs gecesi yaşanan depremin kendileri için yeni bir sıkıntılı sürecin başlangıcı olduğunu ifade eden Çetin, şunları kaydetti:
''Deprem gecesini arabada geçirdik. Şevval o gece üşüttü. Hastalanınca, riskli iki yıl içinde enfeksiyon kapması, hastalığın tekrarlamasına neden olabileceği için korkuyoruz. Deprem sonrası evimize hasarlı raporu verildi, evi boşaltmak zorunda kaldık. Şevval'in yaşadığı yerin hijyeni hayati önem taşıdığı için çadırda kalamazdık. Maddi sıkıntılar nedeniyle daha iyi bir yer bulamadığımız için Küplüce Köyündeki annemin evine gittik. Köy evi, Şevval'in köydeki yaşam ortamı ne kadar hijyenik olabilir ki? Simav Belediyesi, Dr. Behçet Uz Çocuk Vakfı'nın (BUVAK) girişimleriyle Eynal Kaplıcaları tesisinde bizi bir ay ücretsiz misafir etti. Bu yerin günlüğü 50 lira, biz bunu karşılayabilecek durumda değiliz. Neticede belediyenin de gelir kapısı bu tesis. Bir ay sonra, 24 Temmuz'da tekrar köye dönmek zorunda kaldık.''

-''SADECE 45 GÜN''-

Çetin, evlerinin güçlendirme çalışmasının 45 gün sonra biteceğini belirterek, bu süre içinde Şevval'in kalabileceği hijyenik bir ortama ihtiyaç duyduklarını söyledi. Kapattığı dükkanın borçları, tedavi sırasındaki harcamalar nedeniyle maddi olarak çok zorlandıklarını kaydeden Çetin, ''Kamyon şoförü olarak işe başladım ama ancak geçiniyoruz. Kızımı, annemin köy evi dışında, alıp götürebileceğim başka bir yerim yok. Biz nerede olsa kalırız ama bu ortam Şevval için çok riskli. Enfeksiyon kaparak, gördüğü tedavilerin boşa çıkmasından korkuyoruz'' diye konuştu.
Anne Fadime Çetin de temiz bir yaşam ortamı için sürekli temizlik yaptığını ama bunların köy yeri için yeterli olmadığını ifade etti. ''Şevval iyileşiyor'' derken depremle sevinçlerinin yarım kaldığını söyleyen Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Güçlendirme için 6 bin 500 lira para gerekiyor, ödeyemiyoruz. Evi, banka kredisiyle almıştık, taksitlerini ödeyemiyoruz. Kızımız için daha güzel bir yer imkanımız yok. Yardımseverlerden zor zamanı atlatabilmemiz için yardım bekliyoruz.''

-''FİTRE VE ZEKATLARI ŞEVVAL'E VERİN''-

Dr. Behçet Uz Çocuk Vakfı Başkanı İlknur Varhan ise onkolojide tedavi gören çocukların yalnız hastanedeki durumlarının değil, hastane sonrası durumlarının da iyileşme için önemli bir süreç olduğunu, bu nedenle hastane sonrası süreçte de hastalarla ilgilendiklerini söyledi. Vakfın gönüllüleri sayesinde zor durumdaki hastalara gerekli yardımı yapmaya çalıştıklarını kaydeden Varhan, ''Şevval'in sağlığı için hijyenik ortam şart. Ailenin de maddi durumu ortada. Bize ulaşan yardımları aileye iletiyoruz ama biraz daha fazlası gerek. Şevval'e yardım etmek isteyenler vakıf aracılığıyla ona ulaşabilir. Hatta fitre ve zekatlarını Şevval'e verebilirler. Doktorların tedavisini korumak için aileye yardım gerekli'' diye konuştu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com