Depremzedelere TOKİ'den şok!

Depremzedelere TOKİ'den şok!
Kütahya’nın Simav İlçesi’nde 19 Mayıs 2011’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından, TOKİ’nin yaptığı evleri satın alıp yerleşen depremzedeler, yanlış hesap yapıldığı ileri sürülerek, borçlarına konut başına 2 bin ile 12 bin lira arasında değ
Kütahya’nın Simav İlçesi’nde 19 Mayıs 2011’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından, TOKİ’nin yaptığı evleri satın alıp yerleşen depremzedeler, yanlış hesap yapıldığı ileri sürülerek, borçlarına konut başına 2 bin ile 12 bin lira arasında değişen fark eklenmesine tepki gösterdi. Depremzedeler fiyat artışlarının geri çekilmesini istedi.
 
TOKİ, Simav’daki depremin ardından evleri ağır hasar görenler için 6 ay gibi kısa bir sürede Muradınlar Mahallesi’nde toplam 928 kalıcı konut yaptı. Depremzedeler, büyüklüğüne ve mevkisine göre fiyatı 67 bin lira ile 88 bin lira arasında değişen, ilk 2 yılı ödemesiz 20 yıl vadeli, depreme dayanıklı konutlara geçen yıl kasım ayında kurayla yerleşti. Çeşitli eksikliklere rağmen evlerinde oturmaya devam eden depremzedeler, TOKİ’nin yanlış hesap yapıldığını ileri sürerek, konut başına 2 bin ile 12 bin lira arasında ek ödeme istemesi üzerine şaşkına döndü. 
 
'ÖNCE DEDİKODUSU ÇIKTI İNANMADIK'
 
Yapılan artışı doğru bulmadığını belirten depremzede Mehmet Ekinci (41), "Önce dedikodusu çıktı. İnanmadık. Ardından işin aslını öğrenmek amacıyla Ziraat Bankası’na gittik. Meğer doğruymuş. TOKİ benim evime 8 bin lira zam yapmış. Bunu kabullenemem" derken, TOKİ ile 64 bin liraya sözleşme imzaladığını belirten Ayşe Ekinci (67) de, "Eve yerleştim. Şimdi evimin değerinin 76 bin liraya yükseldiğini öğrendim. Benim evim duvara bakıyor. En yüksek artışı da benim evime uygulamışlar. Bu nasıl bir mantıktır. Aklım almıyor" diye konuştu. 
 
Mağdurlardan Birgül Baki (52) de, "Deprem sonrası başımızı sokacak bir evimiz oldu diye sevinirken şimdi fiyatının artması karşısında şoke oldum. Bu fiyatlar insin. Biz bu haliyle ödeme yapmayız. Sözleşmeye sadık kalınsın" dedi.
 
MHP'Lİ VEKİL TBMM'YE TAŞIYACAK
 
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık sıkıntının kendisine iletildiğini, Konuyu bir önerge vererek TBMM gündemine taşıyacağını söyledi. Işık, "Van’da konutlarda indirime giden hükümet Simav’da fiyat yükseltiyor. Bunu anlamak mümkün değil. Onların bu haklı mücadelelerinde yanlarında yer alacağım. Umarım yanlıştan dönülür" diye konuştu.
 
KAYMAKAM: BİZE DİLEKÇE VERMESİNLER
 
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, TOKİ'nin depremzedeler için yaptığı evlerdeki fiyatlandırmadan kendilerinin haberi olmadığını belirterek, "Vatandaşlar, bize şikayet dilekçesi veriyor. Biz de bunları TOKİ ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) bildiriyoruz. Vatandaşlarımız, şikayetlerine daha hızlı cevap alabilmek istiyorsa, dilekçelerini bizim yerimize TOKİ veya AFAD'ın internet sitelerine yazabilirler" dedi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com