Depremzedeleri eğitecek eğitmenlerin eğitimine başladı

Depremzedeleri eğitecek eğitmenlerin eğitimine başladı
Kütahya Simav'da 19 Mayıstaki 5,9'luk depremden etkilenen vatandaşların eğitimi ve bilinçlendirilmesi amacıyla merkezi İstanbul'da bulunan Hayata Destek Derneği ve Belediyenin birlikte hazırladığı proje hayata geçiriliyor.

Kütahya Simav'da 19 Mayıstaki 5,9'luk depremden etkilenen vatandaşların eğitimi ve bilinçlendirilmesi amacıyla merkezi İstanbul'da bulunan Hayata Destek Derneği ve Belediyenin birlikte hazırladığı proje hayata geçiriliyor.
Proje ile önceden belirlenen 40 gönüllü eğitmenin eğitilerek 3 bin 200 depremzedenin eğitimi ve bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.
Aralarında bayanlarında yer aldığı ve çeşitli meslek guruplarına mensup 40 gönüllü eğitmenin eğitimlerine Esenevler Mahallesinde Sağlık Yapı Kooperatifi'ne ait lokalde başlandı.
Berna Köroğlu başkanlığında 4 kişiden oluşan Hayata Destek Derneği üyeleri gönüllü eğitmenlerin eğitimlerini uygulamalı bir şekilde sürdürüyor. 2 gurup halinde gerçekleşecek eğitim çalışmaları 23 Aralık 2011 Cuma gününe kadar sürecek.
Uygulamalı eğitimlerde depremzede vatandaşların deprem konusunda bilgi sahibi olmalarının amaçlandığını ifade eden Köroğlu, 'Deprem değil, bina öldürür gerçeğinden yola çıkarak deprem anında bina içindeki insanlara zarar veren eşyaların sabitlenmesi konusu projemizin ana hatlarından en önemlisini oluşturuyor. Eğitimlerini tamamlayan katılımcılara İstanbul Valiliğince hazırlanan 'Birey ve aile için depremde ilk 72 saat' adlı kitabı dağıtacağız. Derneğimizin Simav'da başlattığı çalışmaları ayrıca afiş ve broşürlerle de halka duyurmaya çalışacağız' dedi.
Eğitim çalışmalarına katılan öğretmen Gülcan Yavuz, 'Kendim Aydın'lıyım. Deprem bölgesinde yaşadığım halde en büyük korkuyu 19 Mayısta Simav'da yaşadım. Beni çok etkiledi. 8.inci katta yakalandım. Yanımda çocuğum da vardı. Çok büyük bir panik yaşadım. Böyle bir projenin hayata geçirileceğini öğrenince gönüllü olarak çalışmak istedim. Bunun için buradayım. Burada öğrendiklerimi vatandaşlara anlatmak ve onları bilinçlendirmek istiyorum' dedi.
Ev hanımı Emine Çoban, 'Burada öğrendiklerimi çevremdekilerle paylaşmak ve onlara yararlı olmak için projeye gönüllü olarak katıldım. Ben 19 Mayıstaki depremde büyük panik yaşadım. Öğrendiklerim ile önce üzerimdeki paniği atmak daha sonra da çevremdeki benim gibi olan vatandaşların paniklerini atmasını sağlamayı amaçlıyorum' dedi.
Emekli eğitimci Timuçin Akka, 'Simav'da deprem yaşadık. Deprem sonrası psikolojik bozukluklar yaşadık. Kursta hem bunları üzerimden atmasını öğreneceğim hem de öğrendiklerimi benim durumumda olanlara anlatıp onlara yararlı olmaya çalışacağım' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com