Depresyona zamanında müdahale edilmeli!

Depresyona zamanında müdahale edilmeli!
Psikofarmakoloji Derneği Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Savaş: ”İntiharı aşağılamak, dışlamak, intiharla ilgili tedbirleri almayı güçleştiren bir yaklaşımdır”

Psikofarmakoloji Derneği Yürütme Kurulu Üyesi ve Gaziantep Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Savaş, ”İntiharı aşağılamak,  dışlamak, intiharla ilgili tedbirleri almayı güçleştiren bir yaklaşımdır” dedi.

Antalya’da düzenlenen ”Psikofarmakoloji Tedavi Güncellemesi  Toplantısı”na katılan ve ”Journal of Mood Disorders” isimli uluslararası  bilimsel derginin yayın yönetmenliğini de yapan Savaş, intiharın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.
 
İnsanların önemli kısmının hayatlarının bir döneminde psikiyatrik  hastalık yaşadığını vurgulayan Savaş, bu hastalığı yaşayanların intihar riskinin  olduğunu ifade etti. Depresyon hastalığının yüzde 20 civarında yaygınlık  gösterdiğine dikkati çeken Savaş, bu durumun sokaktaki her 5 kişiden birinin  hayatı boyunca en az bir defa depresyon yaşayacağı anlamına geldiğini kaydetti.
        
DEPRESYON KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Depresyonun kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görüldüğüne  işaret eden Savaş, depresyona girenlerin yüzde 60-70’inin intihar düşüncesi içine  de girdiğini vurguladı. Bu durumun her 100 kişiden 12 ya da 14’ünün hayatı  boyunca bir kez intihar etmeyi düşündüğü anlamına geldiğini dile getiren Savaş,  ”Özellikle depresyon, şizofreni, alkol, madde kullanım bozukluklarında, kişilik  bozukluklarında intihar davranışı çok yaygın ortaya çıkıyor” dedi.
 
İntiharın bir hastalığın belirtisi ya da parçası olabileceğini anlatan  Savaş, ”İntihar hastalığın işleyişinin bir mekanizması. İntiharı aşağılamak,  dışlamak, intiharla ilgili tedbirleri almayı güçleştiren bir yaklaşımdır.  İntiharla ilgili her şey bastırılması gereken bir şeymiş gibi bahsedilmesi  yanlış. İnsanların yüzde 60-70’i intiharı düşünüyor ve bunlarından da yüzde  10-15’i bu eylemi gerçekleştiriyor. Yani karşımızda gördüğümüz her depresyon  hastasından yüzde 15’i hayatını intihar ederek sonlandıracak” diye konuştu.
        
DEPRESYONDAKİLERE GEREKEN ÖNEM VERİLMİYOR

Savaş, kalp krizi geçiren hastanın ölüm riskinin yüzde 30 olduğuna  dikkati çekerek, şöyle konuştu: ”Toplum olarak kalp krizine gereken önemi veriyoruz. Acil servise kalp  krizi geçiren bir hasta geldiği zaman diğer hastalar kenara çekiliyor.  Depresyondaki bir kişinin intihardan ölme riski yüzde 15 civarında. Acaba neden  depresyondaki hastaya müdahalemiz kalp krizi geçirene yaptığımız müdahalenin  yarısı kadar olmuyor? Çoğu zaman umursanmıyor. ’Kafanı yorma, boş ver geçer”  gibi o hastaya hiç katkısı olmayacak, olmadık tavsiyelerde bulunuyoruz. Halbuki  kişi depresyonda, tedavi etsek iyileşecek. İntiharın kötülüğü ile ilgili bir şey  anlatmak, intihar düşüncesinin kötülüğü ile ilgili bir şey anlatmak da çok  saçma.”
 
Çevresindekinin depresyon geçirdiğini tahmin eden bir kişinin intihar ile  ilgili düşüncelerini sorgulaması gerektiğini anlatan Savaş, ”Depresyona  zamanında müdahale edilirse, intihar gibi ciddi sonuçlar doğurabilecek durumlar  ortadan kalkabilir. Bir kişi intihar girişiminde bulunmuşsa yeniden intihar etme  olasılığı yüksektir. İntihar davranışında bulunan bir kişi bir başkasını da  öldürebilir. İntihar ile öldürme arasında bir ilişki var” diye konuştu.
 
Savaş, intihar girişiminde bulunan bir kişiye ”kişilik bozukluğu, tuhaf  ve uyumsuz” gibi düşüncelerle bakmak yerine bunun bir psikiyatrik hastalığa  işaret olduğunu düşünüp tedavi etmek gerektiğini dile getirerek, madde kullanımı  ve şizofreninin yüzde 10-15 oranında intihara yol açan hastalıklar olduğunu ifade  etti.
 
Hiçbir hastalık olmaksızın yaşanan intiharların çok istisnai olduğuna  dikkati çeken Savaş, intiharların ardında çok yüksek oranda psikiyatrik bir  hastalık olduğunu, doğru müdahalenin hayat kurtarabileceğini sözlerine ekledi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'Mis gibi kokmak' isterken sağlığınızdan olmayın09 Ekim 2014 Perşembe 11:55
 • Yeni Trend ıslak makyaj09 Ekim 2014 Perşembe 11:33
 • Estetikte bu yılın Top 5′i29 Ağustos 2014 Cuma 16:29
 • Ölümle tehdit edilen 5483 kadın, bugün oy kullanamayacak10 Ağustos 2014 Pazar 12:30
 • Cinsel saldırılarda yüzde 47 artış08 Ağustos 2014 Cuma 15:01
 • Öz kızına 10 yıl boyunca tecavüz etti07 Ağustos 2014 Perşembe 13:26
 • Kadın cinayetinde skandal karar31 Temmuz 2014 Perşembe 12:15
 • Canlı yayında doğum yapacaklar05 Haziran 2014 Perşembe 20:31
 • Mutlu kadın için 16 yasak29 Mayıs 2014 Perşembe 20:31
 • Unutkan kadınlara öneriler!..02 Mayıs 2014 Cuma 23:50
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com