Derece kazandırıyor

Derece kazandırıyor
- Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) öğretim elemanları ve öğrencilerin kurduğu Mekatronik Kulübünce yapılan güneş enerjili otomobil, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kulübünün (TÜBİTAK) 2007 yılında ve bu yıl düzenlediği yarışlarda dereceler kazan

Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) öğretim elemanları ve öğrencilerin kurduğu Mekatronik Kulübünce yapılan güneş enerjili otomobil, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kulübünün (TÜBİTAK) 2007 yılında ve bu yıl düzenlediği yarışlarda dereceler kazandı.

Kulübün akademik danışmanlığını yürüten DPÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi Murat Tezcan,  yaptığı açıklamada, DPÜ Mekatronik Kulübünü, 2007'de Makine ve Elektrik Elektronik mühendislikleri bölümlerinden bir grup öğrenciyle kurduklarını bildirdi.
     ''Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde yoğunlaşıp Makine ile Elektrik Elektronik mühendislikleri bölümleri arasında takım çalışması yaparak hem öğrencilerin meslek yaşantıları öncesi bir şeyler öğrenmesini hem de yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırma geliştirme imkanlarını belirlemeyi amaçladıklarını'' belirten Tezcan, üniversite laboratuvarlarında sahip oldukları imkanlar doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarını piyasaya kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.
     ''Araştırma geliştirme aşamasında kalsa bile daha sonraki çalışmalara basamak oluşturması için bazı projeler ürettik'' diyen Tezcan, TÜBİTAK'ın her yıl hidrojen enerjili ve güneş enerjili olmak üzere iki tür otomobil yarışı düzenlediğini anımsattı.
     2007'deki güneş enerjili otomobiller yarışına katılmak için bu kuruma başvurduklarını ve kulüp üyesi öğrencilerden bir takım oluşturduklarını anımsatan Tezcan, şöyle devam etti:
     ''Tez çalışması yürüten, istekli ve pratiği güçlü olan öğrencilerden elektrik ve makine takımlarını oluşturduk. 2007'nin temmuz ayı sonuna kadar çalışıp kulübümüzün ilk güneş enerjili otomobilini yaptı. Bu araç, TÜBİTAK'ın 2007'de Ankara'da düzenlediği ve 50 takımın yer aldığı yarışta 16'ncı oldu. TÜBİTAK'ın yaptığı yarışta iki kademeli eleme oluyor. Önce bütün araçlar teknik kontrolden geçiyor. Teknik kontrolü geçen araçlar sıralama turlarına katılıyor. Sıralama turlarında herhangi bir teknik arızası olmayan araçlar yarı finale kalıyor ve yaptıkları zamanlara göre sıralanıyor. 40 araç yarı finale kalıyor. Yeniden bir eleme yapılıyor ve son 20 araç finalde yarışıyor. Biz orada finalde yarışmayı hak ettik ve 16'ncı olduk.''
    
     -BU YIL YAPILAN YARIŞTA 12'NCİ OLDULAR-
Araştırma Görevlisi Murat Tezcan, ''Aracı daha donanımlı hale nasıl getirebiliriz?'' diye düşünüp çalışmalarını sürdürdüklerini ve TÜBİTAK'ın bu yılın ağustos ayında İzmir'de düzenlediği güneş enerjili otomobiller yarışına da katıldıklarını ifade etti.
     Bu yarışta 12'nci olup üniversiteyi en iyi şekilde temsil ettiklerini anlatan Tezcan, ''Bu bir kişilik bir iş değil, takım çalışmasıdır. Hem takımdaki öğrencilerimizin kendilerine hem de bundan sonra gelecek öğrencilere yarar sağlayacaktır'' diye konuştu.
     TÜBİTAK'ın yarışlarını sadece rekabet olarak değil, bilimin ve bilginin insanlar arasında yoğurulması şeklinde değerlendirdiklerine işaret eden Tezcan, şunları kaydetti:
     ''TÜBİTAK, yarışlarda belli standartları uyguluyor. Öncelikle araçlar güvenlik ve teknik donanım olarak belli bir düzeyde olmalıdır. Bu kontrolleri geçen araçlar yarışa alınır. Bu yarış, araştırma geliştirme çalışmasından seri üretime geçebilecek durumda olan araçların yarışı olarak düşünülebilir. Sonraki yıllarda böyle bir fabrika ya da seri üretime geçilmesi için otomotiv sanayisinde gelişme olursa bu tip araçlar mutlaka dikkate alınacaktır.''
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com