'Derin düşünce'ye ensest tepkisi

'Derin düşünce'ye ensest tepkisi
Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak Derin Düşünce'nin galası yapıldı.

Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonunda düzenlenen galaya filmin yönetmeni Çağatay Tosun ile oyuncular Hakan Gerçek, Berrak Kuş ve çok sayıda izleyici katıldı.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN!

Yönetmen Tosun, film gösteriminin ardından düzenlenen söyleşide, filmi 1,5 sene önce yapmaya karar verdiklerini, filmin çıkış noktasının toplumsal eleştiri yapabilmek, aile kavramını sorgulamak ve yetişkinlerin çocuklar üzerindeki etkisini belirgin olarak ortaya koyabilmek olduğunu söyledi.

FİLM NASIL KARŞILANDI

Tosun, bir izleyicinin, “Filmi temposu neden düşüktü” şeklindeki sorusu üzerine, “Bir çocuğun bakış açısıyla zamanı akıtmaya çalıştık. Bir çocuk için zaman, bir yetişkin gibi hızlı akmıyor. Kendi çocukluğumuzdan bunu biliyoruz. Bu nedenle filmin temposunu düşük tutmanın doğru olabileceğini düşündük” diye konuştu.

Söyleşiye katılan bir izleyici, filmin kendisini sinirlendirdiğini belirterek, “Türk toplumunun değerlerini, kıstaslarını öyle bir ortaya koymuşsunuz ki bir baba olarak tüylerim diken diken oldu. Ensest ilişkiyi mi anlatmaya çalıştınız, verdiğiniz mesaj nedir? Onu da anlamış değilim. Bir baba, bir kız... 'Yazıklar olsun' diyorum size...” şeklinde konuştu.

Bu tepki üzerine Tosun da filmde bir baba ve bir kızın arasındaki olağan baba- kız sevgisini anlatmaya çalıştıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

Aslında beyefendinin reaksiyon gösterdiği şeyi eleştirdik. Sadece bir baba ve kız arasında, yapısı itibarıyla kötü bir ailenin içinde doğmuş olan, hayatını tek başına kalarak öğrenmek zorunda kalan bir çocuğun aile kavramını yeniden üretmesi üzerinden gittik. Bir baba ve kızın arasında olması gerekenin dışında en ufak bir temas yoktur. Filmin tüm kodları bunun üzerine kuruludur. Geleneksel aile yapısı sinema sanatının kriterleriyle örtüşmüyor olabilir ama geleneksel Türk aile yapısına aykırı bir cümle kurmadık. Tüm film boyunca eleştirmeye çalıştığımız şey bu önyargılardı. Bir baba ve kızı arasındaki samimi, sıcak, sadece bu ilişkiyi içeren bir anlatı sunmaya çalıştık. Aslında tüm kodlarımızla ensesti eleştiren, enseste karşı çıkan, ensestin fiziksel ve psikolojik şiddet olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Filmin bütün ana konusu budur.”

Bazı izleyiciler de yönetmen Tosun'u genelde açıklanmaktan korkulan şeyleri filminde gösterdiği için tebrik etti.

FİLMİN KONUSU

Yönetmenliğini Çağatay Tosun'un yaptığı 88 dakikalık filmde, annesinin ölümünün ardından hayata küsmüş babasını hayata döndürmeye çalışan, bu sırada babasına kontrolsüz bir sevgi besleyerek annesinin yerine geçmeye çalışan bir kızın hikayesi anlatılıyor.

Filmde Derin, çocuk olmanın imkansız olduğu bir yaşamın ortasında kendi kendini büyütmektedir. Annesi sürekli kendini odasına kapatır, babası da sürekli şehir dışındadır. Apartmanların arasında sıkışıp kalmış güzel evleri gibi kapıların duvarların arasında sıkışmıştır. Derin, hayatı televizyondan öğrenir, bebeklerle oynamayı bilmez. Aile, dedesinin de onlarla olduğu günlerden hayal meyal hatırladığı uzak bir anıdır. Bir gün annesini ölü bulur. Tarık ve Derin için yeni bir yaşam başlar. Bu yolculukta hayattan vazgeçmiş bir babayı hayata döndürmeye çalışmak Derin’in payına, tamamen güdüsel, öğrenilmemiş duygularla babasına bağı katlanarak artacak ve hayatta kalan sahip olduğu tek kişi olan babasına kontrolsüz bir sevgi besleyecektir.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com