Derince Limanı'nın özelleştirilmesi kararı

Derince Limanının özelleştirilmesi kararı
KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Derince Limanı'nın özelleştirilmesine ilişkin, "Derince Limanı'nın özel müteşebbisler eliyle yönetilmesi gerektiği ancak kontrol ve denetimin kamu eliyle sürdürüldüğü liman modeline gereksinim olduğunu düşünüyoruz" dedi. 

Zeytinoğlu, KSO'da düzenlediği basın toplantısında, kentte 34 liman ve iskele bulunduğunu belirterek, İzmit Körfezi'ndeki limanlarda geçen yıl 61,1 milyon ton yük elleçlendiğini söyledi. 

Bu rakamın 2023 yılında 200 milyon tona çıkmasının öngörüldüğüne dikkati çeken Zeytinoğlu, ticaret hacmine paralel Derince Limanı'nın da öneminin artacağını ve içinden geçen demiryolunun limanı daha avantajlı hale getirdiğini kaydetti. 

Zeytinoğlu, Derince Limanı'nın 1980'li yıllarda gerekli yatırımlar yapılmadığı için atıl duruma geldiğini dile getirerek, Özelleştirme İdaresi Başkanlığının daha önce iptal edilen özelleştirme ihalesine ikinci defa çıktığını anımsattı.

Limanın ihale sürecinde firmalara ışık tutacak doküman ihtiyacını gördüklerini anlatan Zeytinoğlu, "Buradan hareketle Doğu Marmara Kalkınma Ajansının (MARKA) desteğiyle 'Kocaeli'den Dünyaya Derince Limanı ve Hinterlandı' raporunu hazırladık. Raporun hazırlanması ve altyapısının oluşturulması noktasında Piri Reis Üniversitesi ile çalıştık" diye konuştu. 

- "Ulaşım bağlantıları konusu son derece önemlidir" 

Zeytinoğlu, raporla Kocaeli'deki limanların ve özellikle Derince Limanı'nın ekonomik katkısını en üst seviyeye çıkarmayı amaçladıkları vurguladı.

Ulaşım bağlantılarının önemine değinen Zeytinoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"TEM otoyoluna doğrudan bağlantı yolu yapılması ve liman çıkışında alt geçitle bağlanmasının önemli olduğu anlaşılmaktadır. Özelleştirme mevzuatı açısından limanda kiracı konumdaki firmaların durumunun ne olacağı konusunun özellikle limanı satın almayı düşünen firma açısından belirsizlik yaratacağı düşünülmektedir. Kıyı Şeridi Master Planı'nda paydaşların görüşleri alındıktan sonra revizyona ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.

Derince Limanı'nın özel müteşebbisler eliyle yönetilmesi gerektiği ancak kontrol ve denetimin kamu eliyle sürdürüldüğü liman modeline gereksinim olduğunu düşünüyoruz."

Liman açısından öne çıkan hususlardan en önemlisinin değerinin tahmin edilmesi olduğuna dikkati çeken Zeytinoğlu, "Takribi 250-300 milyon dolarlık yatırımın 4 senelik süreçte yapılması öngörüsüyle, mevcut piyasa borçlanma maliyetleri baz alınarak minimum 515 milyon dolar ve maksimum 786 milyon dolarlık değer oluşumu söz konusudur" ifadesini kullandı. 

Zeytinoğlu, özelleştirme ile verilen işletme hakkı süresinin kısa olduğunu ve yatırımın büyüklüğü nedeniyle bu sürenin 49 yıla çıkarılması gerektiğini belirterek, limanın hak ettiği değeri bulmasını arzuladıklarını dile getirdi.

- "Limanlarımızın 77 milyon ton elleçleme kapasitesi var"

MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut da bölgedeki 15 milyar dolarlık ihracatın Doğu Marmara Bölge Planı kapsamında 2023'te 75 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. 

İhracatın elleçleme kapasitesinde artış getireceğine işaret eden Akbulut, sözlerini şöyle tamamladı:

"Limanlarımızın 77 milyon ton elleçleme kapasitesi var. Bunun 100 milyon tonun üzerine çıkması gerekiyor, bu hedefleri yakalayabilmemiz için. Halihazırdaki elleçleme kapasitemizi mevcut iş yüküyle devam edildiği takdirde 2018 yılında dolduruyoruz. Dolayısıyla 2023 hedeflerine gitmek için ilave 28-30 milyon tonluk kapasite artışına ihtiyacımız var. Dolayısıyla kuru, sıvı yük ve genel kargo kapsamında ilave liman yatırımlarının desteklenmesi bölge planımızda öngörülmüştür. 6 alt liman bölgemiz var.

Bu bölgelerde toplamı kapsayacak şekilde, 'Kocaeli Limanı' algısının yerleştirilmesi, bunun dünyaya benimsetilmesi konusunda ciddi çalışmalarımız var. 'Kocaeli Limanı' algısını sanayi odamızla beraber önümüzdeki 10 yıl içinde yerleştireceğiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com