Derleme
Gün içinde, "Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi" başlıklı haberimizi derleyerek yeniden yayımlıyoruz
Saygılarımızla AA

DerlemeGün içinde, Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi başlıklı haberimizi derleyerek yeniden yayımlıyoruzSaygılarımızla AA
Dışişleri Bakanlığında yapılan güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi ve buna ilişkin ses kayıtlarının sosyal paylaşım sitesi Youtube'de yayımlanmasının ardından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Youtube'a erişimi engelledi. Ardından RTÜK Yasası'nı

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanlığında yapılan güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin ses kayıtlarının sosyal paylaşım sitesi Youtube'da yayımlanmasının ardından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), siteye erişimi engelledi. RTÜK Yasası'nın 7'inci maddesi gereği güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin haberler konusunda yayın yasağı getirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olayı, "Dışişleri Bakanılğında ulusal güvenliğimizle ilgili Suriye'de Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili bir görüşme yapılıyor ve bu görüşmeyi bile Youtube'a düşürdüler. Bu ahlaksızlıktır, bu adiliktir, bu alçaklıktır, bu namussuzluktur" ifadeleriyle değerlendirdi.

İllegal dinlemeye ilişkin ses kayıtlarının yayımlanmasının ardından Dişleri Bakanlığından, "Dışişleri Bakanı makamı gibi devletin en hassas güvenlik konularının ele alındığı bir mekanda gerçekleştirilen çok gizli mahiyetteki böyle bir toplantının izlenerek görüşmelerin kamuoyuna servis edilmesi Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti ve son derece ağır bir suçtur" açıklaması geldi.

Bakanlık, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderdiği yazıda sosyal paylaşım sitesi Youtube'daki bazı içeriklerin ulusal güvenliğe birinci derece tehdit oluşturduğu, bu nedenle bu adreslere erişimin derhal engellenmesinin önem taşıdığı uyarısını yaptı. Bunun üzerine  TİB idari kararla Youtube'a erişimi durdurdu. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin casusluk soruşturması başlattı.

-"Bu ahlaksızlıktır, bu adiliktir, bu alçaklıktır, bu namussuzluktur"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Diyarbakır mitinginde konuyu, " Dışişleri Bakanlığında ulusal güvenliğimizle ilgili Suriye'de Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili bir görüşme yapılıyor ve bu görüşme bile Youtube'a düşürdüler. Bu ahlaksızlıktır, bu adiliktir, bu alçaklıktır, bu namussuzluktur. Diyorum ya bunların inine gireceğiz inine. Daha ne olacak? Şu hale bak, bu kadar önemli bir görüşmeyi ortam dinlemesi yaparak sen kime servis yapıyorsun? " sözleriyle değerlendiridi.

-"Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine savaş ilanıdır"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu seçim kampanyası nedeniyle bulunduğu Kütahya'da yaptığı basın toplantısında, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesinin, son derece vahim bir gelişme olduğunu ve böyle bir müdahalede bulunulmasının açık bir siber saldırı teşkil ettiğini söyledi. Bakan Davutoğlu, her türlü tedbir alınmak suretiyle bu saldırıyı yapanların en şiddetli biçimde cezalandırılacağını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin en üst düzey güvenlik ve kriz masasıyla ilgili tahrif edilmiş bir ses kaydı yayınlandığını ve bu durumun ülke güvenliği açısından son derece vahim bir gelişme olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenlik yapılanması içinde aldığı kararlar muhaceresinde, Suriye'ye giden yardım tırlarına dönük operasyon, daha sonra Sayın Başbakanımız başta olmak üzere bir çoğumuzun, bakanların son derece kritik devlet görevi yürüten yetkililerinin telefonlarının ve ortam dinlemesinin yapılması, açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine savaş ilanıdır. Bunu bu şekliyle ortaya koymak bir zarurettir, çünkü söz konusu olan eğer ülkenin istikbaliyse, aziz milletimizin bekasıysa bu konuda tedbir almak hükümetimizin, devletimizin bütün birimlerinin görevidir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da konuyu partisinin Tarsus'taki mitinginde "Devlet dediğimiz kurum ayaklar altına alınmış durumda. Devletin en mahrem bilgileri rahatlıkla dışarı sızabiliyor" sözleriyle eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ise "Milli güvenliğimizin bu kadar tehdit altında olduğu bir dönem ben hatırlamıyorum. Devletin bakanlığında yapılan çok gizli, milli güvenliğimizle ilgili bir görüşmenin içeriğinin bu şekilde açıklanması doğrusu alçakça bir saldırıdır. Bu, vatana ihanet değilse başka ne olabilir ki?" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "17 Aralık Sayın Başbakanın ve AK Parti hükümetinin olmamasına yönelik bir hareketken 27 Mart ise Türkiye siyaset tarihine devletin bekasıyla alakalı ve devamıyla alakalı bir konuyu tehdit etme tarihi olarak geçecek" değerlendirmesinde bulundu.

-"Bu vatan hainliğidir" 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık de sosyal paylaşım sitesi Youtube'yi erişimin engellenmesinin, "Tedbir amaçlı idari bir tasarruf" olduğunu söyledi. Bakan Işık, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin ise "4-5 kişinin devlet güvenliğiyle, dış politikasıyla ilgili yaptığı konuşma yasa dışı olarak dinleniyor ve maalesef servis ediliyor. Ya bu vatan hainliğidir" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin  "Bu devlete karşı, karşı istihbarat yapmaktır" ifadelerini kullandı.  

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de "Bir ülkenin sırlarını, ulusal güvenliği tehlikeye atacak şekilde deşifre etmek, bunu içeride, dışarıda istismar edecek kesimlerle paylaşmak kadar büyük bir ihanet olamaz" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam ise "Bu, bir ülkeyi satmak demektir. Başka bir izahı yok, açıklaması yok. Bu, bir ihanettir" ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da "Bu gerçekten büyük alçaklık, vatan hainliğidir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'de yaptığı açıklamada  "Bunu başka bir ülke üzerinden düşünerek, 'orada olsa, bu nasıl olurdu'yu bir tartın. Yani Pentagon'dan böyle bir şey sızmış olsaydı, Amerika'da ne olurdu? Şu anda Snowden denilen adam nerede, ne yapıyor? Ondan sonra Türkiye'nin kararlarını öyle değerlendirin" dedi.

- Yayın yasağı da geldi

Öte yandan Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 7'nci maddesi gereği,  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç imzasıyla RTÜK Başkanlığına gönderilen yazıyla güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin haberlere geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görüldü.

RTÜK'ten yapılan açıklamada, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 7. maddesinde "…milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda, Başbakan veya görevlendireceği bakan geçici yayın yasağı getirebilir" hükmünün yer aldığı belirtildi. 

Açıklamada, "Söz konusu kanun hükmü kapsamında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç imzasıyla 27 Mart 2014'te RTÜK Başkanlığına gönderilen 31853594-1714 sayılı yazı ile sosyal medyada yer alan Dışişleri Bakanı, MİT Müsteşarı ve askeri yetkili kişilerin konuşması olarak iddia edilen ses kaydıyla ilgili olarak geçici yayın yasağı getirilmesinin uygun görüldüğü bildirilmiştir" ifadesine yer verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com