Dernek yönetimi, camiye "satılık" yazılı afiş astı

Dernek yönetimi, camiye satılık yazılı afiş astı
Sakarya'da dernek yönetimince inşaatına başlanan ancak yeterli destek sağlanamadığı için tamamlanamayan camiye dikkat çekmek amacıyla "satılık" yazılı afiş asıldı

SAKARYA (AA) - Serdivan ilçesinde dernek yönetimince inşaatına başlanan ancak yeterli destek sağlanamadığı için tamamlanamayan camiye dikkat çekmek amacıyla "satılık" yazılı afiş asıldı.

Buhara Camii İlim ve Hizmet Derneği Başkanı Ruhi Cinak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin tamamlanması için çevre mahallelerden gerekli desteği alamamaları nedeniyle bu fikir üzerinde uzlaştıklarını belirterek, "satılık cami" ifadesinin ses getireceğini düşündüklerini söyledi.

Caminin yapımına 3 yıl önce başlandığını kaydeden Cinak, temelinden karkas durumuna gelene kadar kendi imkanlarıyla çalıştıklarını, maddi manevi her zahmete göğüs gerdiklerini anlattı.  

Cinak, camiyi ramazana kadar tamamlamak istediklerini dile getirerek, şunları ifade etti:

"Bir hayli masraf var, para bulmakta ve yardım almakta zorlanıyoruz. Dernek üyesi arkadaşlarımızla 'ne yapabiliriz' diye düşündük, aklımıza bu fikir geldi. Biz caminin hayırlı sahiplerini bekliyoruz. Şu anda acilen kubbelerin kaplanması gerekiyor çünkü yağmur alıyor. Sıva yapılması ve camlarının takılması gerekiyor. Kubbelerin kaplanması 65 bin lira tutuyor. Sıva da 70-75 bin lira civarı tutuyor. Tüm hayırsever vatandaşları bekliyoruz."

- "Etrafımızda hali vakti yerinde komşularımız var"

Adem Şener ise cami ve Kur'an kurslarına herkesin ihtiyacı olduğunu ancak bu ihtiyaca kimse destek vermediği için uzun süredir inşaatın tamamlanamadığını söyledi.    

Böyle yapıların tamamlanması için birlik olunması gerektiğini vurgulayan Şener, şöyle konuştu:

"Cenazeyi bile en az 4 kişi kaldırır. Biz camiye 'cenaze' demek istemiyoruz ama eşraftan, mahalle sakinlerinden destek bekliyoruz. Dışarıdan bakıldığında bu yapının dernek üyelerinin elinde kaldığı izlenimi oluşuyor. Kimse 'bize ne' dememeli. Etrafımızda hali vakti yerinde komşularımız var. Gönül isterdi ki bir araya gelip 'karınca kararınca ne yapabiliriz' diye konuşalım. Bu cami sonuçta kimsenin malı değil, bu civarda yaşayanların, vatandaşların malıdır ama bizim çabalarımız da bir yere kadar, bundan sonra kime nasipse o alsın. 

Caminin önündeki "acele satılık" yazılı afişi yaptırdık. Bu ilk bakışta belki insanları farklı düşünceye sevk edebilir. Evet, biz bu eseri satıyoruz. Allah rızası için satıyoruz."  

Mahalle sakinlerinden Canan Kartal ise ibadethanelere yardım edilmesi gerektiğini belirterek, "Bu mahallede oturuyorum. Bütçem yettiğince yardımda bulundum. Onun haricinde temeli atılırken çalışan işçilere poğaça, börek, yemek, her türlü yardımı yaptım. Cami ve okul gibi yapılara yardım etmeli, her şeyi devletten beklememeliyiz" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com