Ders zili çaldı

Ders zili çaldı
Kütahya'da, 2012-2013 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir okulda düzenlenen törende, öğrencinin faytonla okula getirilmesi geleneği canlandırıldı.
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasından dolayı kentte gerçekleştirilen etkinlikler, Zafer Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen tarafından çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 
  Şehitler İlköğretim Okulu'ndaki törende konuşan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, okulların yaz tatili döneminde ıssız ve sessiz olduğunu ancak 2012-2013 eğitim öğretim yılı başlayınca öğretmen ve öğrencilerin, okulları bayram yerine çevirdiğini söyledi. 
Yaz tatilinde okulların fiziki durumlarını iyileştirmeye çalıştıklarını belirten Çiftçi, şöyle konuştu: 
''Bu dönemde 150 okulun tamirat ve tadilat işlerini bitirdik. 350 derslikli 20 yeni okul yaptık. Normalde bir okulda 16 derslik mevcuttur ama normal okullardan daha büyük okullar yaptık. 20 okulun 3'ü hayırseverler tarafından bağışlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda okul müdürlerinin odalarını küçülttük ve boşalan yerleri derslik yaptık. Tam 63 derslik çıktı. Bu yıl yaz döneminde Kütahya'ya toplam 413 derslik kazandırdık.'' 
Esen de, yeni eğitim sistemi sayesinde öğrenci ve velilerin beklentilerini, sosyal ve kültürel taleplerini karşılamaya çalıştıklarını bildirdi. 
İl genelinde toplam 97 bin 467 öğrenci bulunduğunu dile getiren Esen, ''Yeni düzenlemeyle il genelinde 27 anaokulu, 257 ilkokul, 155 ortaokul ve 84 ortaöğretim kurumu bulunuyor. 5 bin 458 okul öncesi, 31 bin 960 ilkokul, 32 bin 758 ortaokul, 27 bin 467 ortaöğretim öğrencisi ders başı yaptı'' dedi. 
Daha sonra, eskiden yapılan ve öğrencinin okula atla getirilmesi geleneği canlandırılarak, faytonla okula gelen Gazi Kemal Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi, Çiftçi ve Esen tarafından karşılandı. 
Tören, 8'inci sınıf öğrencilerinin birinci sınıf öğrencilerine, ''Okulumuza hoşgeldiniz'' diyerek karanfiller vermesi ve halk oyunu gösterisiyle sona erdi. 
Çiftçi ve Esen ile AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, AK Parti İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, törenin ardından bir sınıfa girerek, öğrencilere kitaplarını teslim etti. 
     
-Yeni eğitim öğretim yılı başladı -
Simav ilçesinde, 2012-2013 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla Belediye Meydanı ve Beyce beldesindeki ilkokulda törenler yapıldı. 
İlçedeki törenler, Belediye Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi'nin çelenk bırakması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 
Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) yaptırılan Beyce İlkokulu'nda düzenlenen törende konuşan Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, 2012-2013 eğitim öğretim yılının, Simav'da yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu bildirdi. 
İlçede 19 Mayıs 2011'de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde hasar gören okul binalarının yıkıldığını hatırlatan Ünal, ''Depremin yaraları büyük ölçüde sarıldı. Deprem sonrası Simav, depreme dayanıklı 9 yeni okul binası kazandı. Simav'da önceden deprem olduğunda öğrenciler okullarından evlerine koşardı. Şimdi deprem olduğunda koşarak gidilecek yer, depreme dayanıklı yeni okullarımızdır'' dedi. 
     
-Yaklaşık bir yılda 9 okul inşa edildi- 
Şirikçi de, yeni eğitim öğretim yılına iyi bir ortamda başladıklarını anlattı. 
Deprem sonrası bir yıldan az sürede 4 adet 32 derslikli, 4 adet 24 derslikli ve bir adet 16 derslikli olmak üzere 9 okul binası inşa edildiği bilgisini veren Şirikçi, şöyle konuştu: 
 ''Depremde yıkılan okullarımızın toplam derslik sayısı 94 iken yeni yapılan okullarımızın toplam derslik sayısı 243'tür. Bu da ilçemizin 149 derslik daha kazandığı anlamına gelir. Bu derslikler sayesinde daha önce eğitim binası bulunmayan Fen Lisemiz ve Ticaret Meslek Lisemiz eğitim binasına kavuşmuş, yeni açılan İmam Hatip Ortaokulu'na bina tahsis edilmiş, ayrıca kapatılan Fatih İlkokulumuzun yerine Bilim Sanat Merkezi, Cumhuriyet Anadolu Lisemizin boşalttığı binanın yerine de İş Okulu açmak için talepte bulunulmuştur. Her ikisi için de müfettiş incelemesi yapıldı. Bu iki kurumun da açılması gerekmektedir. Çünkü ilçemizde tespit ettiğimiz 62 üstün yetenekli ve 8'inci sınıfı bitiren 22 özel eğitim öğrencisi bulunmaktadır.'' 
Beyce Belediye Başkanı Yunus Gümüş ise, beldesine 16 derslikli okul kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 
Beyce İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Halil Aktay, 16 derslikli bu okulda yaklaşık 300 öğrencinin öğrenim göreceğini anlattı. 
Daha sonra, Ünal tarafından Beyce İlkokulu'nda 26 yıl hizmet veren ve emekliye ayrılan öğretmen İsmail Uludağ'a plaket verildi. 
Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve halk oyunu gösterisi sunulmasının ardından okul binasının açılışı, Ünal, Şirikçi, Gümüş ve Aktay tarafından birlikte kurdele kesilmesiyle yapıldı. Ünal ve beraberindekiler, daha sonra okulu inceledi. 
Törene, Simav Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Sait Bayramoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, AK Parti Simav İlçe Başkanı Mehmet Yağcı, İl Genel Meclisi'nin bazı üyeleri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com