Dershaneler tasarısı görüşmelerinde 'Cemaat" tartışması

Dershaneler tasarısı görüşmelerinde 'Cemaat" tartışması
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önceki gün katıldığı bir televizyon programında "Dershaneler düzenlemesi seçim sonrasına kaldı" demiş, ama AKP Grup yönetiminin düzenlemeyi çoktan Milli Eğitim Komisyonu'na gönderdiği ortaya çıkmıştı...

Alel acele Milli Eğitim Komisyonu'na gönderilen ve görüşmelerine  bugün başlanan 'dershaneler tasarısı' konuşulurken iktidar ve muhalefet  milletvekilleri arasında 'cemaat ve alt komisyona gönderme' tartışması yaşandı. Muhalefet milletvekilleri, tasarının alt komisyona havale edilmesini istedi. Görüşmeler devam ediyor...

MİLLETVEKİLLERİ  NE DEDİYSE, 'SANSÜRSÜZ HABER' ONU YAZIYOR...

"YENİ KADROLAŞMA MI HEDEFLENİYOR?

Metin Lütfi Baydar-CHP Aydın Milletvekili:

"Ne oldu da alel acele yasa komisyona geldi. Yeni bir kadrolaşma mı hedefleniyor?  Biz bakanın ciddiyetine inanıyoruz ama bir hafta önce 'düzenleme seçim sonrasına kaldı' deyip,  sonra getirilmesi konusunda ciddi bir endişe duyduğumuzu ifade ediyoruz.”

"BÜROKRASİ HALLAÇ PAMUĞU GİBİ ATILIYOR"

Özcan Yeniçeri -MHP Ankara Milletvekili:

"Böyle bir konuyu aceleye getirmek , sonuçlarını kestirmeden toplumun önüne getirip dayatmak eğitimin temel felsefesi ile bağdaşmaz. Biz Mhp olarak bu tasarının her maddesinin tartışılarak açıklığa kavuşturulması gerektiğini ve alt komisyona havale edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu tasarı devlet bürokrasini hallaç  pamuğu gibi atan bir tasarıdır. "

"NİYE MÜSTEŞAR DEĞİŞMİYOR?"

Zuhal Topçu-MHP Ankara Milletvekili

"Meb teşkilat kanunu, Ömer Dinçer zamanında değişmişti. Ne oldu da yeni bir yasa hazırlandı? Bir de niye müşteşar hep kalıyor da diğerleri değişiyor. Yalnızca müsteşarlık kadrosu korunmak  üzere hazırlanan bir tasarı bu,  açıklama istiyoruz. "

"EĞİTİM STATİK DEĞİL"

Orhan Atalay-AKP Ardahan Milletvekili:

 "Eğitim statik değildir. An be an değişikliğe muhtaç duyar. Problem varsa, sürekli o problemlere çözüm üretmek için çalışma yapmak gerekir. "

"CEMAATE GÖZDAĞI MI?"

Nur Serter- CHP İstanbul Milletvekili:

" 4+4' te gördük. 'Benim gücüm , sayım var' , zihniyetinde olmadığınızı göstermek için lütfen bir kere alt komisyona gönderin. Sandığınızın aksine alt komisyonda muhalefetin de buna katkı sunacağını göreceksiniz. Lütfen iyi niyetimizden kuşku duymamayı öğrenin.  Bu kadar önemli, Türkiye'yi, çocuklarımızı etkileyecek bir yasa geçerken tartışılmalıdır. Eğer yapmazsanız , bizim de sizi seçimden önce cemaate gözdağı vermekle suçlamamıza neden olursunuz.”

"OLDU BİTTİYE İZİN VERMEYİZ!"

Engin Altay-CHP Grup Başkanvekili

"Bu teklif daha 2 yıl önce getirdiğiniz ve kanun hükmünde kararname ile ile Meb teşkilatında ciddi düzenlemeler yaptığınız bir teklif.  Derdiniz eğitim sisteminin aksayan yönlerini düzeltmekse tasarı alt komisyona muhtaç.  Ama gerçekte derdiniz partiniz ile bir camia arasında çıkan krize yönelik ise teşkilat düzenlemesi ile   niye birleştirdiniz? Sadece  dershane boyutunu  getirseydiniz. Milli eğitim sistemini allak bullak edecek bir düzenleme getirmektense... Milli eğitimle ilgili böyle bir oldu bittiye biz sessiz kalamayız, izin veremeyiz.”

"TASARI ANAYASAYA AYKIRI!"

Kamer Genç-CHP Tunceli Milletvekili:

"30 yıldır bu parlamentoda görev yapıyorum. İlk kez tehditlerin kullanıldığını , parlamentonun ülkeyi kaosa götüren hale geldiğini son üç yıldır görüyorum. Yasama, yargıya müdahale ediyor. 81 ilin müdürlerini, teşkilatını görevden alıyorsunuz. Bu tamamen yasama eliyle, idari işlem tesis etmektir. Bu anayasa aykırı. Açıkça anayasaya aykırı bir düzenlemeyi müzakere edemezsiniz. "

"CEMAATLE PROBLEMİMİZ YOK"

İsmet Uçma- AKP İstanbul Milletvekili:

"Cemaatle filan problemimiz yok. Türkiye'nin huzuruna kast etmiş bir çete ile mücadele ediyoruz. Bizim yaptığımız dershaneleri değiştirmek dönüştürmek. Kapatmak değil. "

BAKAN AVCI, İDDİALARA YANIT VERDİ

Nabi Avcı-Milli Eğitim Bakanı:

"Tasarının , Meclis gündemi müsaade ederse, Ocak ayı içinde yasalaşmasını istediğimizi söylemiştim. Ancak gündem yoğunlaştı ve Meclis'in Mart ayında tatil yapması kararlaştırıldı. Bize gelen bilgiye göre,  komisyonda tatil öncesi görüşülebileceği ama Genel Kurul'a yetişmesi konusunda sorun olabileceği söylendi. Sonra dendi ki Meclis gündeminde ayarlama olur, gruplar anlaşırsa gündeme gelebilir, yasalaşabilir dendi. Meclis gündemini, gruplar belirliyor. Bize gelen en son bilgi komisyon ve Genel Kurul aşamalarının Meclis tatile gelmeden bitebileceği.  O yüzden seçimlerle irtibatlanması doğru değil." (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com