"Dershaneleri bitireceğiz!"

"Dershaneleri bitireceğiz!"
Tayyip Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Erdoğan dershanelerin kapatılması konusunda "Dershaneleri bitireceğiz" dedi.

Erdoğan katıldığı televizyon programında dershanelerin kapanması ile ilgili çarpıcı açıklamarda bulundu. Erdoğan, Gülen cemaatine ve cemaatin medya kuruluşlarına ağır göndermelerde bulundu.

İşte Erdoğan'ın dershane açıklamaları:

"Şu ana kadar böyle bir polemiğin içine girmek istemedim. Bu polemiği çirkin buldum. İktidar olduğumuzda ben hatta Hüseyin (Çelik) beyin döneminde dönüşüm istedim. Bir çok konuda attığımız reformu bu konuda da atalım dedim. Sağlık reformu. Tek çatı altında topladık. Bu dönüşümü eğitimde tamamlamak istiyoruz. Atılan gazete başlıkları çok çirkindi. Gece baskını manşeti atıldı. Bir taraftan taslak diyeceksin, bir taraftan baskın. Bu yeni başlamadı. Ben bunları görüştüm. Biz bu konuyu çözeğiz dedim. ( Erdoğan bu sırada gazete küpürlerini gösterdi ekranda) Samimi olalım. Sizden hizmet almakla hizmet alalım. Bunları okula dönüştürelim. Merdiven altı dersane dönemini bitireceğiz. Niye ısrarla dersane? Fen ve sosyal bilimler ile Anadolu liselerinin yüzde 95'i dersaneye gidiyor. Meslek liseleri yüzde 15. Yani mali durumu iyi olmayan gidemiyor bu verilere göre."

YALAN BEYANLARLA BİZE SALDIRIYORLAR

"Biz Cemaatin elinde bulundurduğu medya aracılığıyla, hatta yalan, uydurma beyanlarla bize saldırmalarını anlamıyoruz"

DERSANELER KAPATILACAK


"Kur-an Kursları bizim için ne kadar önemliyse dersaneler de önemlidir" cümlesi kara propaganda. Bizim iktidarımızdan önce üniversite soruları dersane üzerinden geliyordu. Şimdi okul müfredatı üzerinden geliyor. Dersaneler üzerinden vatandaştan 20 bin lira ücret alıyorlar. Burada bir gerçek bir kenara konulmuş oluyor. Dersanaleri Kur-an Kursları ile karşılaştırmak yanlıştır. 800 bin öğretmeniz var. Devletin okullarından bir şey almıyoruz demek saygısızlıktır. Eğitimde reform yaptık yaptık. 4+4+4. Bu kampanyayı yürütenleri diyoruz ki, madem başarılısınız, gelin okul kurun. Okul kurmak istemiyorum diyorsan ver. Şubat'ta 10 bin öğretmen atanacak. 126 bin öğretmen açığımız var. Bütçeyi de hesaplayacağız. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde bunu sıfırlamış olacağız. 4+4+4 ile Türkiye dönüşüm yaşıyor. Bu dernekler arkadaşlar bunu okula dönüştürmek yöntemiyle, açık lise yöntemiyle bunu yapabilirler. Dersaneler konusunda geri dönüşü yok. En son açıklamamı bir yıl önce yaptım. Bu dönüşümü tamamlayacağız. Geçiş için süre istediler. Burada talepleri var. 4 yıl olsun diye. Ben sıcak bakmıyorum buna. Ama görüşülür. Kurarlar özel okullarını. Kendi diliyle eğitimini yapsın. Özel okul sana ait olan bir şeydir. Okul müfderatına dayalı sınav sistemi olacak."

CEMAAT'A KARŞI GİRİŞ Mİ?

"Bu mesele memleket ve eğitim meselesi. Parti programında yer alan meseledir. 2008 yılında bu programlar görünür. Yeni açıklanmış bir şey değildir. Şimdi cemaat ile hizmet ile karşı karşı gelmek gibi bir yere çekmek çok yanlış bir şeydir. Cemaat yanlısı arkadaşlarımız bize saldırmalarını anlamakta zorlanıyoruz.. Niçin belli bir cemaate karşı olsun."

BU KONUYLA İLGİLİ ARTIK KONUŞMAM

Bu programdan sonra artık bu konuyla ilgili konuşmam. Artık konuyla ilgili gereken adımları arkadaşlarımız atacak. (
MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com