Dershanelerin dönüşümü

Dershanelerin dönüşümü
TÖDER Başkanı Taşel: "Dershaneler aslında kapatılmıyor, sadece dönüştürülüyor. Dershaneler, okul olarak hizmet verecek. Biz de Türkiye genelindeki dershanelerimizi okula çevireceğiz"

ELAZIĞ (AA) - Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) ve Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, "Dershaneler aslında kapatılmıyor, sadece dönüştürülüyor. Dershaneler, okul olarak hizmet verecek. Biz de Türkiye genelindeki dershanelerimizi okula çevireceğiz" dedi.

Taşel, Girişimci Kente Doğru Projesi kapsamında Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Tecrübe Transferi Toplantıları"nda öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.

Daha sonra kentin eski yerleşim yeri Harput'a geçen ve buradaki Şefik Gül Kültür Evi'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Taşel, dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesiyle ilgili sürecin devam ettiğini belirtti.

TÖDER olarak bu sürecin takipçisi olduklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı ile fikir alışverişi içerisinde bulunduklarını aktaran Taşel, şunları kaydetti:

"Dershaneler aslında kapatılmıyor, sadece dönüştürülüyor. Dershaneler, okul olarak hizmet verecek. Biz de Türkiye genelindeki dershanelerimizi okula çevireceğiz. Pratik olarak bu şöyle olacak. Dershanelere daha çok 11. ve 12. sınıf öğrencileri gelmiş olacak. Bu süreç içerisinde okullarından muaf olacaklar. Dershanelerden hem okulun diplomasını alacaklar hem de sınava hazırlanacaklar. Ücret olarak bir özel okul ücreti düşünmüyoruz. Burada vatandaşın genel çoğunluğunun ödeyebileceği bir rakam düşünüyoruz." 

Dershanelerle ilgili bir anayasa sürecinin de devam ettiğini anımsatan Taşel, şöyle konuştu:

"Anayasa Mahkemesi'nin Dershaneler Kanunu'nun bazı maddelerini bozma ihtimali de var, bu da ayrı bir durum. Zannedersem haziran ayı içerisinde bununla ilgili yönetmelikler hazırlanacak. Dershanelerin hangi şartlarda kurslara, akademik liselere, okullara ve etüt eğitim merkezlerine dönüşeceği belirlenmiş olacak. TÖDER olarak bu sürecin takipçisiyiz. Bu anlamda Bakanlığımızla da müşterek çalışmalar yapıyoruz. Yönetmelik hazırlanması konusunda da Bakanlığımızla hareket ederek dershanelerin, dershane çalışanlarının ve buralardan hizmet alan öğrencilerin zarar görmeyeceği bir model geliştirmeye gayret ediyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com