Dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren tasarı Genel Kurul'da

Dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren tasarı Genel Kurulda
Milli Eğitim Bakanı Avcı:

TBMM (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okul yöneticilerinin atanmalarına ilişkin, "Bu yasa ile birlikte bütün okul yöneticileri görevden alınıyor, ondan sonra il müdürü kendi kafasına göre birilerini hiçbir ölçüye bağlı olmaksızın seçiyor, sonra da vali bunlardan birini atıyor. Böyle bir şey yok" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren tasarının görüşülmesine devam ediliyor.

Avcı, görüşmeler sırasındaki açıklamasında, tasarıyla ilgili yapılan bütün konuşmalarda, özellikle de muhalefet milletvekillerinin konuşmalarında komisyondaki bütün açıklamalara rağmen okul yöneticisi, müdür ve müdür yardımcısı atamalarının hem sayısı hem de yöntemi konusunda kendilerine, düşünmedikleri ve öngörmedikleri bir yöntemin izafi edildiğini söyledi.

Avcı, 4 Ağustos 2013'te Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin yayımlandığını anımsatarak, yönetmeliğin bu yasal düzenleme doğrultusunda bazı revizyonlar gerektirdiğini belirtti. Avcı, "Bunlardan bir tanesi de görevlendirmelerin 4 yıllık olması. Bu 4 yıl, 4 yıldan sonra asla uzatılmayacağı anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Bunun bir içtihat çatışmasını çözmeye  yönelik bir düzenleme olduğunu aktararak, yönetmeliğe değinen Avcı, şunları kaydetti:

"Bu yönetmelikte müdürlüğe, müdür yardımcılığına nasıl atanacağı, hangi sınavlardan geçeceği… 'Milli eğitim müdürünün teklifi ve vali tarafından atanıyor' diye algılıyorsunuz, yanlış. Burada milli eğitim müdürünün önüne gelene kadar adayların hangi süreçlerden ve sınavlardan geçeceği, hangi ölçütlerle değerlendirileceği, sonra bunların bir komisyon tarafından değerlendirilip, o komisyonun 3'e indirdiği adayları valiye milli eğitim müdürünün teklif edeceği ve valinin de onlardan atayacağı, bunlar, bu süreçler burada zaten var. Bunlar devam ediyor. Bu yasayla birlikte bütün okul yöneticileri görevden alınıyor, ondan sonra il müdürü kendi kafasına göre birilerini hiçbir ölçüye bağlı olmaksızın seçiyor, sonra da vali bunlardan biri atıyor, böyle bir şey yok."

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, düzenlemeyi eleştirerek, bu kadar anayasaya aykırı bir düzenlemede ısrar edilmemesi gerektiğini ifade etti. Hamzaçebi, "Sayın Bakan'a, hükümete tavsiyem şudur; lütfen tekriri müzakere yoluyla geriye dönelim. Anayasa Mahkemesi'nin iptal edeceği açık olan bu düzenlemeden vazgeçelim" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com