Dersimiz verginin doğru algılanması

Dersimiz verginin  doğru algılanması
Şubat ayının son haftasında kutlanan Vergi Haftası sebebiyle Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan “Vergibilir Çalışma Protokolü” kapsamında, ilköğretim öğrencilerine vergiyi doğru anlamalarını sağlamak amacı

Şubat ayının son haftasında kutlanan Vergi Haftası sebebiyle Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan “Vergibilir Çalışma Protokolü” kapsamında, ilköğretim öğrencilerine vergiyi doğru anlamalarını sağlamak amacıyla bir eğitim çalışması başlatıldı. Proje Kütahya İl Defterdarlığı Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün organizesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülüyor.
Bu proje ile çocuklar verginin ne olduğu küçük yaşta öğreniyor.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol gereğince, ilköğretim çağındaki öğrencilere verginin ne olduğu, verginin doğru algılanması konusunda bilgiler veriliyor.
Kütahya Defterdarlığı’nın organizesinde ilk öğretim çağındaki öğrencilere vergi bilincinin aşılanması amacıyla düzenlenen proje başlattı. Kütahya Defterdarlığı Gelir Dairesi yetkilileri sınıfları teker teker gezerek vergi konusunda öğrencilere bilgiler aktardılar. Proje kapsamında Gelir Dairesi Başkanlığı tarafından ilköğretim öğrencilerine yönelik hazırlanan “Vergibilir” isimli kitapçık ve hediyeler öğrencilere dağıtıldı.
Öğrencilerin yanına oturarak vergi ile ilgili bilgiler veren Gelir Müdürlüğü personeli, dağıtılan kitapçıklar ile ilgili çocuklara bilgi verdi.
Proje ile ilgili gazetemize açıklama yapan Kütahya Vergi Dairesi Müdürü Coşkun Akaoğlu bu projenin Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve Gelir İdaresi tarafından onaylandığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü. “Bu projemiz Kütahya Valisi Sayın Kenan Çiftçi ve Gelir İdaresi tarafından onaylanmış bir projedir. Yaklaşık olarak dört ay sürecek bu proje. Amacımız Kütahya vilayetinde bulunan bütün ilköğretim okullarında dördüncü sınıflar üzerinde, vergi ile ilgili bilgiler aktarmak. Gelir İdaresi Başkanlığımız tarafından hazırlanan Vergibilir kitaplarımız ve Kütahya Defterdarlığı tarafından sınıflardaki öğretim gören çocuklarımıza küçük hediyelerimiz var. Projemiz Milli Eğitim Bakanlığı koordinesiyle yürütülmekte” dedi.
Kimi öğrenciler kitapçıktaki dörtlükleri okurken,
Kimileri ise bulmacaların içindeki kelimeleri bulmaya çalıştı.
Hep yetişkinlerle uğraşan Vergi Dairesi personeli çocuklara vergiyi anlatmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirterek şunları söylediler. “Çocuklara bir şeyler öğretmek çok güzel bir duygu. Ve onların meraklı oluşu çok güzel. Bizede soru sormaları çok güzel. Hep mükelleflerle para alırken, karşı karşıya geliyorduk. Bugün çocuklarla bizler de çok heyecanlandık.”
Bu proje ile alışverişlerimizde satış fişi almayı aldığımız fişlerin bize okul, yol, köprü olarak geri döndüğünü öğrendiklerin ifade ettiler.
Kütahya Merkeze bağlı toplam 61 okulda düzenlenecek uygulamaya 125 derslikte toplam 3242 ilköğretim 4.sınıf öğrencisine ulaşılacak.

 Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com