Dersten Atılan Bana Gelsin Dedi Şikayet Yağdı!

Dersten Atılan Bana Gelsin Dedi Şikayet Yağdı!
YÖK Başkanı Özcan'ın dersten atılan bana gelsin çağrısı üzerine şikayet mektupları yağmur oldu yağdı..

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın 'başörtülü olduğu gerekçesiyle dersten çıkarılan öğrenci bize başvursun' açıklamasının ardından, YÖK'e şikayet yağdı. Dün sabah saatlerinden itibaren e-mail veya yazılı dilekçe göndererek YÖK'e başvuran öğrenci sayısının 50'ye yaklaştığı belirtildi.
Çeşitli üniversitelerde okuyan öğrencilerin YÖK'e yaptıkları başvurularda, 'Uyarılarınıza rağmen türbanlı olduğumuz için okula alınmıyoruz ' ifadeleri yer aldı. Çeşitli illerden YÖK'e telefonla ulaşan çok sayıda öğrenciye de 'yazılı dilekçe veya e-mail yolu ile başvuru yaptığınız takdirde şikayet işleme konulacaktır' yanıtı verildi. Tokat Üniversitesi'nden gelen bir başvuruda G. K. İsimli öğrenci, 'Fakültede 3 kız öğrenciyiz. Bizi okula sokmuyorlar. YÖK'ün yazısını da ciddiye almıyorlar. Bu rektörü değiştirin' ifadesi dikkat çekti. Benzer şikayetlerin Uludağ, Zonguldak, Pamukkale ve Ankara üniversitelerinden gelen başvurularda da yer aldı. Yetkililer, belirtilen şartlarda yapılan tüm başvuruların işleme konulduğunu belirtti.

BİR GARİP KILAVUZ
YÖK üniversitelerde ilk tercihlerin yapılmasının ardından ek yerleştirmeler için birçok üniversiteye yeni bölüm açma izni verdiği ortaya çıktı. Birçok üniversitenin biyoloji, fizik, kimya gibi bölümleri yeterli başvuru yapılmadığı için boş kalırken, YÖK'ün açtığı yeni bölümler arasında da biyoloji, fizik, kimya gibi alanların yer alması plansızlığı ortaya koydu. YÖK'ün 100 bine yakın kontenjanın boş olmasına ve çalışma başlatarak tercih edilmeyen bazı bölümlerin kontenjanlarını azaltacağını açıklamasına karşın yeni bölümler açması dikkat çekti.

YÖK, kontenjanı en fazla boş olan fizik, kimya, biyoloji ile yine fazla tercih edilmeyen tarım teknolojisi, jeofizik mühendisliği, tarih, turizm işletmeciliği, kamu yönetimi gibi bazı alanlarda ikinci öğretim açtı. Buralara 50 ila 60 arası da kontenjan verildi. Son üç yılda İlahiyat Fakülteleri'nin kontenjanlarını üç kata yakın artıran YÖK, ilk yerleştirmelerin ardından Erzincan Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi'nin öğrenci almasına da karar verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com