“Dertleri denetimden uzak bir iktidar keyfi sürmek”

“Dertleri denetimden uzak bir iktidar keyfi sürmek”
Sayıştay Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliği köşesine taşıyan Mehmet Yılmaz, teklifte imzası bulunan vekillerin bile değişikliğe itirazı olduğunu yazdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Yakup Yılmaz bugünkü yazısında ele aldığı ve büyük tartışmalara neden olan Sayıştay’da yapılacak düzenlemelerin asıl nedeninin iktidarın “ her türlü denetimden uzak bir şekilde keyif sürmek” olduğunun altını çizdi.
 
İşte Yılmaz’ın o yazısı:
 
“Kendi teklifine itirazı olan milletvekili
 
AKP’nin MYK toplantısında Sayıştay için hazırlanan kanun teklifi de ele alınmış.
 
Hazırladıkları teklif yasalaşmış olsaydı, Sayıştay’ın yazacağı denetim raporlarının içeriği iktidar partisinin seçtiği bir heyet tarafından değerlendirilecekti.
 
Hazırlanan denetim raporlarının mahkemelere intikali konusunu değerlendirmek için Sayıştay savcıları görevlendirilecekti. Tabii Sayıştay savcılarını yine hükümet seçecekti!
 
Özel bir sınavla girilen ve bir kariyer mesleği sayılması lazım gelen Sayıştay denetçiliğine dışarıdan atama yapılmasına olanak sağlanacak ve idarenin Sayıştay üzerindeki kontrolünü bu yolla da sağlamlaştırmak yoluna gidilecekti.
 
Şimdi Sayıştay için “İngiliz modelinin” esas alınacağı yeni bir düzenleme yapılmasına karar vermişler.
 
Onu da bir yerlerinden çekiştirip “Türk modeli” haline getireceklerdir, kuşkunuz olmasın.
 
Çünkü esas dertleri her türlü denetimden uzak bir iktidar keyfi sürmek!
 
Yandaş zenginler yaratılır, villacıklar, gemicikler, iş merkezcikleri kurulurken bazı şeylere göz yummayacaksın da ne zaman yumacaksın?
 
İhale kanununu kim bilir kaç kere değiştirdiler, onu yaparken de tek amaçları buydu: Memleket hazinesinin yarattığı ya da sağlayacağı rantlardan ferah ferah yararlanmak.
 
Arkadaşımız Nuray Babacan’ın dün Hürriyet’te yayımlanan haberindeki bir ayrıntıyı da dikkatinize sunmak isterim:
 
“MYK toplantısında, muhalefetin ve Sayıştay üyelerinin sert dille eleştirdiği Sayıştay teklifi de ele alındı. Teklifin altında imzası bulunan bazı milletvekilleri bile düzenlemeye yönelik itirazları olduğunu söyledi”.
 
Gerçekten çok ilginç!
 
Bir kanun teklifi var, bunun için altında bazı milletvekillerinin imzaları yer alıyor, ama onlardan da bazılarının kanun teklifine yönelik itirazları var!
 
İşte AKP zihniyetinin, milli iradeyi temsil eden “yasama” organını düşürdüğü durumun bir fotoğrafı daha!
 
Belli ki boş kâğıtlara milletvekillerinden imzalar alınmış, sonra üzerine kanun teklifi yazılmış, o milletvekilleri bile ne olduğunu bilmiyor ya da içeriğine itiraz ediyor!
 
Ve şimdi yeni anayasa ile bu zihniyete bütün gücü bir tek kişinin elinde toplama yetkisi verilmek isteniyor.” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23193880.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com