Derviş Eroğlu: "Müzakereler halkı usandırdı"

Derviş Eroğlu: "Müzakereler halkı usandırdı"
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Erdoğlu, Kıbrıs müzakerelerinin Kıbrıs Türk halkını usandırdığını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 48 yıldır devam eden ve Rum tarafının uzlaşmazlığı yüzünden sonuca ulaşamayan Kıbrıs müzakerelerinin Kıbrıs Türk halkını usandırdığını belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Gazimağusa'daki Doğu Akdeniz Doğa Koleji öğrencileriyle seminerde bir araya gelerek, Kıbrıs sorununu "bu sene bitirmek istediklerini" söyledi.
 
MÜÜZAKERELER HALKI USANDIRDI
 
Eroğlu, Kıbrıs sorununa ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, Türk tarafının anlaşmadan yana olduğunu, ancak anlaşmak için de müzakere masasında iki kişiye ihtiyaç olduğunu ifade ederek, Rum tarafının zamana oynadığını, Kıbrıs Türk tarafını müzakere masasında tutup mesafe katetme düşüncesinde olduğunu kaydetti.
 
Eroğlu, "Bir soruna 48 yılda çare bulunmamışsa, kronikleşmiş, çözümü zor hale gelmiştir. 1 Temmuz'a kadar anlaşma olur mu, olmaz mı onun arayışı içindeyiz. Bu sene bu olayı bitirmek istiyoruz" dedi.
 
BM'nin, Nisan veya Mayıs ayında açıklayacağı raporu beklediklerini kaydeden Eroğlu, "Eğer BM de usanmışsa bu işi öyle ya da böyle bitirir" diye konuştu. Müzakere masasındaki en önemli konunun toprak olduğunu belirten Eroğlu, topraksız devlet olamayacağını, toprağı altından alınan devletin, diğer kurucu devletin boyunduruğu altına gireceğini vurguladı.
 
Olası bir çözümde, tarafların, karşı tarafın yöneticilerinin seçiminde oy kullanmasını öngören "çapraz oy" konusuna da değinen Eroğlu, Rum tarafının dönüşümlü başkanlık sisteminden kurtulmak amacıyla gündeme getirdiği "çapraz oy"un uygulanması durumunda Kıbrıs Türk halkının kendi liderini seçemeyeceğini söyledi.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com