Desen eğitimi ve önemi

Desen eğitimi ve önemi
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Selda Mant, Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonunda verdiği seminerde “Desen Eğitimi ve Önemini” anlattı.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Selda Mant, Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonunda verdiği seminerde “Desen Eğitimi ve Önemini” anlattı.
Yrd.Doç.Dr.Selda Mant, Sanat eğitiminin en önemli halklarından birisini desen eğitiminin oluşturduğunu belirterek şunları söyledi: ”Sanat eğitiminin en önemli halklarından birisini desen eğitimi oluşturur.Öğrencinin dört yılı kapsayan lisans öğrenimi süresince bu dersin etkisi önemli ölçüde hissedilir. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri giriş yetenek sınavlarında dahi aday kendisini çizgisiyle tanımlamaktadır. Görsel sanatlar eğitiminin uygulama alanlarından birisi ve en önemlisi desen eğitimidir. Görsel sanat eğitiminin temeli doğru görmeyi öğrenmektir. Görme ise öğretilebilir bir davranıştır. Desen dersleri de öğrencilerin görsel becerilerini en iyi geliştiren derstir. Desen hem resmin temeli hem de düşünce ve kavramların düşünsel-görsel anlatım yoludur.”

Micehalango’nun ”Desen tüm sanatların kökü ve tüm resimlerin ruhu ya da gerçek kaynağıdır.Çizim yapmayı öğrenen ve bunu başaran kişi için söyleyeceğim şey: Bu kişi gerçek bir hazinedir” sözünü hatırlatan Selda Mant:”Desen bilinçli bir eylemdir. Gözlem, algı, duygu, sezgi ve karar öğeleri deseni çizen, ortaya koyan bireyin kişilik özelliklerimi taşır” dedi.
Selda Mant, Güzel Sanatlarda desenin yeri, önemi, konumu, konuları ve tarihsel süreçteki gelişimini ayrıntılı biçimde izleyicilere aktardı ve sanatçıların desen anlayışları ve çalışmalarının sürekli bir değişim gösterdiğini belirterek, “Günümüze yaklaşıldıkça sanatın anlamındaki değişimler ile desenin yapılış amacı ve desenin anlamının da aynı paralelde değiştiği görülmektedir. Desen her çağda çağın gereksinimleri parelinde ifade edilen kendine özgü bir yapı ile değer kazanmıştır” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com