Deshaneler için tarih verdi

Deshaneler için tarih verdi
Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada dershaneler için kapatma tarihini verdi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklama yaptı. Arınç’a yöneltilen soruların başında ise dershaneler sorunu geldi. Arınç, dershanelerin  kapatılmasına ilişkin tarih verdi.

KAPATMA DEĞİL DÖNÜŞÜM

“15 gün evvel Bakanlar Kurulu toplantısından sonra dershaneler konusunun tüm paydaşlarla görüşüldükten sonra ele alınacağını ifade etmiştim. Bugün sayın bakanımız kendi bürokratlarıyla da yaptığı çalışmayı gündemimize getirdi. Birdaha şunda karar kılalım, dershanelerin kapatılması diye bir konu gündemde değil. Bu ifade yanlışlıkla kullanılmışsa da düzeltmek lazım. Dershaneler hür
teşebbüs sonucu kurulmuş, öğrencileri sınavlar için takviye eden kurumlardır. Anayasa ve kanunlar ve serbest piyasa kapanmaya mecbur etmeye karşıdır. Çok açık olarak şunu söylemem gerekir, biz dershanelerin gelinen noktada öğrencilerimize takviye olan ya da metod gösteren kurumlar olarak olarak ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz. Bu dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi projesidir. Hukuki olarak da durum budur. “

ÇALIŞANLAR MUHAFAZA EDİLECEK

Sayın Başbakanımızın söylediği gibi buralarda çalışan elemanlar muhafaza edilecektir. Hatta inşaatını yapılacakken ek destekler sağlanacaktır. “Ben özel okul olamam” diyenler bu dershane faaliyetlerinden vazgeçmiş olurlar. Bugün üniversitelerin açık kalan kontenjanları fevkalade düşüktür. Bugün 180 üniversitemiz var. Bu sayı birkaç yıl içinde daha da artacak olursa her sınava giren istediği fakültelere girebilmiş olacak.

Eğitimde dönüşüm projesi başlattığımıza göre Türkiye’deki demokratikleşme dönemindeki dönüşüm projelerindeki gibi kabul etmek gerekir. Dershaneler çok faydalı işler yaptı. Kendi çocuklarımızı da dershanelere gönderdik.

OCAK’TA MECLİS’E GELECEK

Dershanelerin dönüşümü konusu Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek. Bu dönüşüm süreci için 2 yıl öngörüyoruz. Ekim 2015 yani 2015-2016 yılında dershanelerin okullaşma sürecinde son noktaya gelmesini arzu ediyoruz. Ocak ayından itibaren kendisini hazır hisseden dershanelere kısa sürede, hazır olmayanlara da söylediğim tarihlere kadar teşvik vereceğiz.

Ben bir Hadis-i Şerif’e çok önem veririm. “Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde (yerinde) oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan, daha hayırlı olacaklar. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa, ondan uzak dursun. O zaman bir iltica yeri, sığınacak mekan bulursa ona sığınsın.” Şimdi tam bir fitne zamanıdır. Böyle bir Hadis-i Şerif’i okumak istedim.

Ama hergün televizyonlarından kalemlerinden hükümeti hedefe koyarak güzel insanların arasını açmaya, fitne koymaya çalışanlara söylüyorum. Bundan sonraki yazacaklarınız bu ateşi daha da büyütmesin. Sözümün nereye gittiğini herkes çok iyi bilir. Şuanki yayınlara baktığımda okumakta ve dinlemekte zorlanıyorum. 10 yıl öncesine ait şeyleri çıkarıp, “daha heybelerimizi açmadık” demek fitne büyütür.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com