Destek programına 355 proje!..

Destek programına 355 proje!..
Merkezi Kütahya'da bulunan ve Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansı'nın (ZEKA) 20 bin TL bütçeli ilk Mali Destek Programına 355 proje başvurusunun geldiği açıklandı.

Merkezi Kütahya'da bulunan ve Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansı'nın (ZEKA) 20 bin TL bütçeli ilk Mali Destek Programına 355 proje başvurusunun geldiği açıklandı.
Merkezi Kütahya'da bulunan ve Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajans tarafından yazılı açıklamaya göre, ''Bölgesel potansiyelin harekete geçirilmesi'' başlığıyla 11 Aralık 2010'da kabul edilmeye başlanan proje başvurularının süresi dün sona erdi.
Afyonkarahisar'dan 73, Kütahya'dan 71, Manisa'dan 154, Uşak'tan 50 ve bölge dışından 7 olmak üzere 355 proje başvurusu alındı. Projelerin yüzde 68'i özel sektör, yüzde 23'ü kamu kurum ve kuruluşları, yüzde 9'u ise sivil toplum kuruluşlarınca sunuldu.
20 milyon TL bütçeli program, kapsam dahilindeki illerde imalat sanayi, tarıma dayalı sanayi ve turizm alanlarında uygulanacak. Yenilikçilik, araştırma ve geliştirme, üretim teknik kapasitesi ve altyapısının geliştirilmesi, kurumsallaşma, kalite standartları, işbirliği ve kümelenme ve enerji verimliliği gibi konuları içeren projelerin desteklenmesi hedeflenen programdan proje sunan işletmeler ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar yararlanabilecek.
Başarılı olarak değerlendirilen projeler, 20 milyon TL'lik kaynaktan, 50 bin TL ile 500 bin TL arasında miktarlarda hibe olarak desteklenecek. Destekler, özel sektör için proje toplam bütçesinin yüzde 50'sine, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için yüzde 90'ına kadar çıkabilecek.
Projeler öncelikle ajans uzmanları tarafından şekil incelemesine tabi tutulacak. Belgeleri tam olduğu ve şeklen bir eksiği bulunmadığı anlaşılan projeler asıl değerlendirme için bağımsız değerlendiricilere teslim edilecek. Bağımsız değerlendiricilerin puanlamaları sonucu oluşturulacak başarılı projeler sırasıyla Değerlendirme Komitesi, Ajans Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulunun inceleme ve onayından geçerek desteklenmek üzere kamuoyuna ilan edilecek.
Değerlendirme sürecinin tamamlanması ve başarılı projelerin ilan edilmesinin haziran ayında gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com