Destekleme birim fiyatları belirlendi

Destekleme birim fiyatları belirlendi
Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere uygulanan mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi, sertifikalı fidan ve fide kullanımı ile hayvancılığın desteklenmesine ilişkin 2009 yılı birim fiyatların belirlendiği bildirild

Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere uygulanan mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi, sertifikalı fidan ve fide kullanımı ile hayvancılığın desteklenmesine ilişkin 2009 yılı birim fiyatların belirlendiği bildirildi.
Kütahya Tarım İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarına dekar başına 2 lira mazot, 3 lira kimyevi gübre, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze-meyve alanlarına dekar başına 3,25 lira mazot, 4,25 lira kimyevi gübre desteği verileceği belirtildi.
Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitki alanlarında dekar başına verilen mazot ve kimyevi gübre desteği miktarının 5,5 lira olarak belirlendiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Bitkisel üretimde dekar başına ayrıca 2,5 lira toprak analiz desteği ödeniyor. Buna göre, bitkisel üretim gerçekleştiren çiftçi, toprak analizi de yaparsa, dekar başına en az 7,5 lira, yem bitkileri üretirse 13,5 lira mazot, kimyevi gübre ve analiz desteği alabilecek.
Hayvancılığın desteklenmesi için yem bitkisi üretimini artırmak üzere sulu alanda yetiştirilen yonca için dekar başına 115 lira, kuru alandaki yonca için 70 lira, korungaya 75 lira, tek yıllık bitkilere 30 lira, silajlık tek yıllık bitkilere 45 lira, kuru şartlarda yetiştirilen silajlık mısıra 45 lira, kuru şartlarda yetiştirilen silajlık mısır için 30 lira ve yapay-çayır mera için 75 lira destekleme primi verilecektir. Arıcılıkta kovan başına 6 lira olan destekleme miktarı belirlendi. Gen kaynaklarının korunması kapsamında arı için kovan başına ayrıca 10 lira ödeniyor. Hayvancılık destekleri kapsamında ayrıca, koyun-keçi sütüne litre başına ödenen prim miktarı inek sütüne göre farklılaştırılarak 0,10 lira olarak belirlenirken, inek sütüne 0,04 lira ödenmeye devam edilecek. Hayvan başına sığır için 225 lira, manda için 250 lira, koyun-keçi için 10 lira destekleme ödemesi yapılacak. Soy kütüğüne kayıt olan sığır için ayrıca 50 lira ilave destek verilecek. Tiftik üretiminin desteklenmesi amacıyla, oğlak tiftiğine kilogram başına 12 lira, ana mal tiftiğine 11 lira, diğer tiftiklere 8 lira prim ödenecek.''
Açıklamada, bodur ve yarı bodur meyve fidanı türleri ile bahçe tesisinde dekar başına standart fidanlar için 150 lira, sertifikalı fidanlar için 300 lira prim verileceği duyuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com