Destekleme birim miktarları belirlendi

Destekleme birim miktarları belirlendi
Çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere, mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılması, bitkisel üretim faaliyetinde sertifikalı fidan/fide kullanımının desteklenmesi ve hayvancılığın desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kar

Çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere, mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılması, bitkisel üretim faaliyetinde sertifikalı fidan/fide kullanımının desteklenmesi ve hayvancılığın desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Alınan karara göre, süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarına dekar başına 2 lira mazot, 3 lira kimyevi gübre; hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze-meyve alanlarına dekar başına 3,25 lira mazot, 4,25 lira kimyevi gübre desteği verilecek. Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitki alanlarında dekar başına verilen mazot ve kimyevi gübre desteği miktarı 5,5 liraya belirlendi. Bitkisel üretimde, dekar başına ayrıca 2,5 lira toprak analiz desteği ödeniyor. Buna göre, bitkisel üretim gerçekleştiren çiftçi, toprak analizi de yaparsa, dekar başına en az 7,5 lira, yem bitkileri üretirse 13,5 lira mazot, kimyevi gübre ve analiz desteği alabilecek.
Hayvancılığın desteklenmesi için, yem bitkisi üretimini artırmak üzere, sulu alanda yetiştirilen yonca için dekar başına 115 lira, kuru alandaki yonca için 70 lira, korunga için 75 lira, tek yıllık bitkiler için 30 lira, silajlık tek yıllık bitkiler için 45 lira, kuru şartlarda yetiştirilen silajlık mısır için 45 lira, kuru şartlarda yetiştirilen silajlık mısır için 30 lira ve yapay-çayır mera için 75 lira destekleme primi verilecektir. Arıcılıkta kovan başına 6 lira olan destekleme miktarı belirlendi. Gen kaynaklarının korunması kapsamında arı için kovan başına ayrıca 10 lira ödeniyor. Hayvancılık destekleri kapsamında ayrıca, koyun-keçi sütüne litre başına ödenen prim miktarı inek sütüne göre farklılaştırılarak 0,10 lira olarak belirlenirken, inek sütüne 0,04 kuruş ödenmeye devam edilecek. Hayvan başına, sığır için 225 lira, manda için 250 lira, koyun-keçi için 10 lira destekleme ödemesi yapılacak. Soykütüğüne kayıt olan sığır için ayrıca 50 lira ilave destek verilecek. Tiftik üretiminin desteklenmesi amacıyla, oğlak tiftiğine kg başına 12 lira, ana mal tiftiğine 11 lira, diğer tiftiklere 8 lira prim ödenecek. Bu yıl ipek böceğine ödenecek destekleme miktarları, bir kutu tohum için 22 lira olarak belirlenirken, birinci sınıf koza için kg başına 12 lira, damızlık koza için 15 lira, diğer koza için 8 lira destekleme ödemesi yapılacak. Geçen yıl için, bir kutu tohumluğa 21 lira, kg başına birinci sınıf kozaya 10 lira, diğer kozalara 6 lira, damızlık kozaya 14 lira ödenmişti. Brusella S-19 aşısı yaptırılan buzağılar için 20 lira, suni tohumlama yaptırılan sığırlara buzağı başına 60 lira, Rev-1 aşısı yaptırılan kuzu ve oğlaklara ise hayvan başına 4 lira destekleme ödenecek. Hayvan gen kaynaklarının korunması projeleri kapsamında, büyükbaş hayvanlara ödenen destek tutarı hayvan başına 365 liradan 400 liraya, küçükbaş hayvanlarda 65 liradan 70 liraya çıkarılırken, 35 lira olan sürü desteği farklılaştırılarak, elit sürü için hayvan başına 45 liraya, taban sürü için 40 liraya yükseltildi. Gen kaynaklarının korunması projesi kapsamında şimdiye kadar çiftçilere 3,5 milyon lira civarında destekleme ödemesi yapıldı. Su ürünleri üretiminin desteklenmesi kapsamında, kg başına, çiftliklerde üretilen alabalığa 0,65 lira, çipura-levreğe 0,85 lira, yeni türler için 1 lira, midye için 0,10 lira, yavru balık için ise adet başına 0,05 lira destekleme verilecek.
Sertifikalı Fidan Desteği
Bodur ve yarı bodur meyve fidanı türleri ile bahçe tesisinde, dekar başına standart fidanlar için 150 lira, sertifikalı fidanlar için 300 lira prim verilecek. Narenciye bahçelerinde aşılama ile çeşit değiştirmede sertifikalı fidanlar için dekar başına 250 lira destekleme ödemesi yapılacak. Zeytinde Gemlik çeşidi ile bahçe tesisinde dekar başına 25 lira, sertifikalı fidan kullanımında 50 lira, diğer çeşitler ile bahçe tesisinde standart fidan kullanımında 50 lira, sertifikalı fidan kullanımında 100 lira, bağ ve diğer meyve fidanı türleri ile bahçe tesisinde standart fidanlar için 100 lira, sertifikalı fidan kullanımında 200 lira, sertifikalı antepfıstığı anacı ile bahçe tesisinde 50 lira dekar başına destek verilecek. Virüsten ari fidanlar için ayrıca, standart fidanlarda dekar başına 50 lira, sertifikalı fidanlar için 100 lira ilave ödeme yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com